Advert Advert
Advert Advert

Tasarı sunuldu, Türk-Japon bilim üniversitesi kuruluyor

TBMM Başkanlığı'na sunulan tasarıya göre Türk Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Vakfı da kurulacak, anlaşma gereğince üniversiteye her yıl Hazine'den yardım yapılacak. Üniversitenin kurulacağı alan ise İstanbul Pendik Sabiha Gökçen Havalimanı bölgesinde Milli Savunma Bak

Tasarı sunuldu, Türk-Japon bilim üniversitesi kuruluyor
Bu içerik 235 kez okundu.

Türk-Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Kurulmasına Dair Kanun Tasarısı, TBMM Başkanlığına sunuldu. Habertürk gazetesenin haberine göre Tasarı, Türkiye ile Japonya arasındaki anlaşmaya dayalı olarak kurulacak üniversite ile birlikte Türk-Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Vakfının kurulmasını da düzenliyor. Anlaşma gereğince her yıl üniversiteye Hazineden yardım yapılacak.

ÖTV ve KDV'den muaf

Üniversite ithal edeceği ürünler için KDV ve ÖTV'den istisna olacak. Üniversite ve vakıf, elde ettiği gelirleri dolayısıyla iktisadi işletmeler hariç kurumlar vergisinden, harçlardan, damga vergisinden, kendisine yapılan bağış ve yardımlar nedeniyle veraset ve intikal vergisinden, sahip olduğu taşınmazlar dolayısıyla emlak vergisinden, taşıtları dolayısıyla motorlu taşıtlar vergisinden de muaf tutulacak.

Mali muafiyetlerden yararlanacak

Üniversite, merkezi yönetim bütçesine dahil kamu kurum ve kuruluşlarına tanınan mali muafiyetler, istisnalar ve diğer mali kolaylıklardan aynı şekilde yararlanacak. Vakıf amaçlarını gerçekleştirmek için yurt içi ve yurt dışında iktisadi işletme veya sermaye şirketi kurabilecek, devralabilecek ve bunlara ortak olabilecek. Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir ay içinde üniversitenin ve vakfın kuruluş işlemlerinde kullanılmak üzere Maliye Bakanlığı bütçesinden gerekli ödenek aktarılacak. İstanbul Pendik Sabiha Gökçen Havalimanı bölgesinde, 49 yıllığına Milli Savunma Bakanlığına tahsisli bulunan ve Milli Savunma Bakanlığının ihtiyacı dışında kalan uygun alana, üniversitenin kurulması için Orman ve Su İşleri Bakanlığınca izin verilecek.

Türk-Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesinin kurulmasına dair anlaşma, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Tekin ile Japonya'nın Ankara Büyükelçisi Oka tarafından 30 Haziran 2016'da imzalanmıştı.

öne çıkanlar

Dünyanın konuştuğu anne

Hiç oynamadan 7 teklif aldı

türk japon üniversitesi anlaşma milli eğitim bakanlığı hazine
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Elçibey'in doğum günü geniş edebi-kültürel etkinlikle anıldı
Elçibey'in doğum günü geniş edebi-kültürel etkinlikle anıldı
"Azerbaycan bayrağından Türklük simgesini kimse kaldıra bilmez!"