Advert Advert
Advert Advert

Bütöv Azerbaycan Ocakları’ndan Özbek alime destek

Bilindiği üzere Özbekistan Başsavcılığı Ermenistan hükümeti ve Özbekistan'daki Ermeni topluluğunun baskısı altında ünlü Özbek tarihçisi ve araştırmacısı Şuhrat Salamov hakkında dava açmıştır. Buna neden ise Şuhrat Salamov’un "Karabağ: fikirler savaşı" ve "Türkistan ve Güney Kafkasya XIX-XX yüzyıllarda. Daşnaklar: Fergana’dan Karabağ'a kadar" kitablarında Ermeni daşnaklarının kendi destekçilerinin yardımıyla hangi vehşetleri töretmesini delillerle ortaya koyması, aynı zamanda Karabağ münakaşası ile ilgili Azerbaycan'ın haklı tutumunu savunmasıdır. Konu ile ilgili Azerbaycan’da faaliyet gösteren Bütöv Azerbaycan Ocakları Sivil Toplum Kuruluşu Şuhrat Salamov’a destek amaçlı bildiri yayınlamıştır. Bildiride şu cümleler yer alıyor.

Bütöv Azerbaycan Ocakları’ndan Özbek alime destek
Bu içerik 2324 kez okundu.

Bütöv Azerbaycan Ocakları’nın (BAO) Bildirisi

Bütöv Azerbaycan Ocakları (BAO) olarak Özbekistan Başsavcılığı’nın Ermenistan hükümeti ve Özbekistan'daki Ermeni topluluğunun baskısı altında Özbek tarihcisi ve araştırmacısı Şuhrat Salamov (Barlas) hakkında dava açarak mahkemeye göndermesi hakkındaki kararını şiddetle kınıyoruz. Düşünüyoruz ki, Şuhrat Salamov’un ermenilerin rahatsızlığına neden olan "Karabağ: fikirler savaşı" ve "Türkistan ve Güney Kafkasya XIX-XX yüzyıllarda. Daşnaklar: Fergana’dan Karabağ'a kadar" kitapları tamamen gerçeği yansıtıyor. Özbek aliminin bu kitablarda Ermeni daşnaklarının kendi destekçilerinin yardımıyla Azerbaycan'da ve Türkistan'da vahşet töretmesini ortaya koyması, aynı zamanda Karabağ münakaşası ile ilgili Azerbaycan'ın haklı tutumunu savunması fakt ve delillere dayanıyor. Bizler Özbekistan Yüksek Mahkemesi’nin objektif tutum sergileyeceğine inanıyoruz!

Biz BAO’cular, Şuhrat Salamov kardeşimize, soydaşımıza demek istiyoruz ki, kuzeyli-güneyli Azerbaycan Türkleri, Azerbaycan Türk aydınları sonuna kadar onun arkasındalar.

Aynı zamanda umut ediyoruz ki, Türk Dünyasının bütün aydınları Şuhrat Salamov’a destek olacaklar. Ş. Salamov kardeşimiz, soydaşımızla bağlı olay bizleri daha hızla bir araya getirmelidir. Artık birlik ve dirlik zamanıdır.

Yaşasın Türk birliği! Yaşasın kardeşliğimiz!

BAO Yönetimi.

31.01 2017

Şuhrat Salamov Barlos Özbekistan Azerbaycan Bütöv Azerbaycan Ocakları
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Elçibey'in doğum günü geniş edebi-kültürel etkinlikle anıldı
Elçibey'in doğum günü geniş edebi-kültürel etkinlikle anıldı
"Azerbaycan bayrağından Türklük simgesini kimse kaldıra bilmez!"