Advert Advert
Advert Advert

Fidanlar kadın elinde hayat buluyor

Kahramanmaraş'ta 430 kadın yıllık 5 milyon fidan üreterek hem aile ekonomilerine hem de Türkiye'nin orman varlığına katkı sağlıyor. - Anadolu Ajansı

Fidanlar kadın elinde hayat buluyor
Bu içerik 117 kez okundu.

KAHRAMANMARAŞ - Fatih Yazıcıoğlu

Kahramanmaraş'ta kadınlar, yıllık 5 milyon fidan üreterek hem ülkenin orman varlığına hem de elde ettikleri gelirle aile ekonomisine katkıda bulunuyor.

Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı Tekir Orman İşletmesinde 430 kadın fidan üretimi için çalışıyor. Çevredeki hemen her evden bir kadının çalıştığı fidanlıkta her yıl ortalama 5 milyon fidan üretiliyor.

Tohumların ekilip filizlenmesi ve boy atarak toprakla bululuşacak duruma gelene kadarlar kadınlar tarafından özenle bakılan fidanlar, Türkiye'nin orman varlığına katkı için toprakla buluşacakları yerlere doğru yola çıkıyor. Kadınlar ise elde ettikleri gelirle çocuklarını okutuyor veya evlendiriyor. Bazı üniversite öğrencileri ise tatillerde fidan üreterek okul harçlıklarını çıkarıyor.

"Çocuklarımı okuttum, evime faydası oldu"

Elif Kaplan ise 27 yıldır Tekir Orman İşletmesine ait fidanlıkta çalıştığını vurgulayarak, emekli olduğu halde çalışmaya devam ettiğini söyledi. Kaplan, "Çocuklarımı okuttum, evime faydası oldu. Geçim kaynağımız burası. Ben 8 kız gelin ettim, hepsinin çeyizini de buradan sağladım. Çalıştım kendi gücümle, kocam işsiz, bir oğlum var onun da düzenli bir işi yok." diye konuştu.

Fidanlık sayesinde 2 kız evlendirdiğini belirten Makbule Binboğa ise hayatından memnun olduğunu bildirdi. Elinden geldiği kadar çocukları için bir şeyler hazırlamaya çalıştığını anlatan Binboğa, "Burada başka iş sahamız yok, eşim de mağdur çalışmıyor. Oğlum da askere gidecek Allah nasip ederse. Sürekli olarak burada çalışmak istiyoruz. Burası olmazsa başka geçim kaynağımız yok." ifadelerini kullandı.

"Bacasız fabrika"

Tekir Fidanlık Şefi Yıldız Doğan da fidanlıkta çoğunlukla kadınların çalıştığını söyledi.

Fidanlığın bölge ekonomisine büyük katkısı olduğuna değinen Doğan, burada üretilen fidanların Elazığ, Adıyaman, Şanlıurfa, Malatya ve Kayseri gibi şehirlere gönderildiğini bildirdi. Doğan, "Genç kızlarımız çeyizlerini, evli olan kadınlar ise çocuklarını okutmak ve geçimlerini sağlamak için burada çalışıyor. Evlerine katkı sağlıyorlar. Fidanlığın köylerin ekonomisine büyük bir katkısı oluyor. Fidanlığımız adeta bacasız fabrika gibi." dedi.


Fidanlar kadın elinde hayat buluyor
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Elçibey'in doğum günü geniş edebi-kültürel etkinlikle anıldı
Elçibey'in doğum günü geniş edebi-kültürel etkinlikle anıldı
"Azerbaycan bayrağından Türklük simgesini kimse kaldıra bilmez!"