Advert Advert
Advert Advert

CHP'li Aksünger'den 'Sine-i millet' tartışmalarına açıklama

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aksünger, sine-i millet tartışmalarına ilişkin "CHP'nin buna karar vermesi halinde bu siyasi meşru alanın dışında mücadele etmeyi gerektirecektir." dedi. - Anadolu Ajansı

CHP'li Aksünger'den 'Sine-i millet' tartışmalarına açıklama
Bu içerik 110 kez okundu.

İZMİR

CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdal Aksünger, Tarihi Havagazı Fabrikası'nda düzenlediği basın toplantısında, halk oylamasında yaşananları vicdanen ve hukuksal olarak kabullenmediklerini söyledi.

Hukukun işletilmediği bir ortamda hukuk taleplerinin dışında bir şey söyleyemeyeceklerini ifade eden Aksünger, "Geçersiz oyların sıfır olduğu sandıkların yüzde 90'ı Güneydoğu'da. Beşiktaş, Konak, Çankaya'da en entellektüel yerlerde bile 'hayır'ın yüzde 90 çıktığı yerlerde bile geçersiz oylar var. Güneydoğu'daki sandıklarda bir tane bile geçersiz oy yok." diye konuştu.

Önümüzdeki süreçte Güneydoğu'ya gideceklerini hatırlatan Aksünger, bu konuda rapor hazırlayacaklarını ve hukuk dahilinde her şeyi yapacaklarını vurguladı.

Bireysel başvuru

Halk oylaması sonrası Danıştaya başvurduklarını hatırlatan Aksünger, "Anayasa Mahkemesi konusu da konuşuluyor. Benim gözümde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi konusu yüzde yüzdür. Bunda zerre kadar benim tereddütüm yok. Çünkü burada tam kanunsuzluk var. Ortaya ülkenin rejimin etkileyecek bir konu çıkıyor. Bununla ilgili hem CHP kurum kimliği açısından başvurular mutlaka tüm yöntemleriyle yapılacak, hem de şahsımız açısından bireysel başvuru haklarımızı kullanacağız." ifadelerini kullandı.

Sine-i millet tartışmaları

Sine-i millet tartışmalarına da değinen Aksünger, halkın gözünde "CHP grubu istifa ederse bir erken seçim olasılığı ve parlamentonun feshedileceğine" dair bir algı olduğunu hatırlattı.

Aksünger, şöyle devam etti:

"(Sine-i millet) CHP'nin buna karar vermesi halinde bu siyasi meşru alanın dışında mücadele etmeyi gerektirecektir. Başka türlü bir mücadele alanına gidiyorsunuz anlamına gelir ki onun sonu pek hayırlı olmayabilir. Eğer CHP grubu istifa ederse AKP'nin de belki ekmeğine yağ sürmekten başka birşey olmayacaktır. Çünkü orada nispi seçimlere gidecektir. O zaman biz istifa etmişsek nispi seçimler konusunda da katılmama kararı alman lazım. O zaman CHP'siz bir parlamento oluşacak. Bunları teknik olarak anlatıyorum. Hukuk dahilinde bütün mücadelemizi vereceğiz. Onun dışında başka konuda ısrar edenlere de gerekli bütün cevabı verecek yüreğimiz, aklımız var."

Muhabir: Halil Şahin

CHPli Aksüngerden Sine-i millet tartışmana açıklama
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Elçibey'in doğum günü geniş edebi-kültürel etkinlikle anıldı
Elçibey'in doğum günü geniş edebi-kültürel etkinlikle anıldı
"Azerbaycan bayrağından Türklük simgesini kimse kaldıra bilmez!"