Advert Advert
Advert Advert

Kanadalı Türklerden '24 Nisan Barış ve Dayanışma Yürüyüşü'

Kanada'daki Türk sivil toplum kuruluşlarının birlikteliğiyle oluşan "Kanadalı Türkler Barış ve Dayanışma Platformu" tarafından "24 Nisan Barış ve Dayanışma Yürüyüşü" düzenlendi. - Anadolu Ajansı

Kanadalı Türklerden '24 Nisan Barış ve Dayanışma Yürüyüşü'
Bu içerik 110 kez okundu.

OTTAWA

Kanada'daki Türk sivil toplum kuruluşlarının birlikteliğiyle oluşan "Kanadalı Türkler Barış ve Dayanışma Platformu" tarafından düzenlenen "24 Nisan Barış ve Dayanışma Yürüyüşü", Kanada Federal Parlamentosu bahçesinde başladı. Burada toplanan Ermenilerin gösterilerine karşı, tekbir getiren, marşlar ve türküler söyleyen Türkler, daha sonra Türkiye’nin Ottawa Büyükelçiliğine doğru yürüyüşe geçti.

Yürüyüşe Ottawa, Toronto, Montreal, Hamilton, Oakville, Mississauga ve Burlington şehirlerinde yaşayan yaklaşık 1500 Türk katıldı. Binlerce Türk, güzergah boyunca 70 metre uzunluğundaki dev Türk ve Kanada bayrakları ile Ermeni yalanlarına ilişkin pankartlar taşıdı.

Yol boyunca mehter marşları ile coşan Kanadalı Türklere, farklı kentlerden Azerbaycan Türkleri de destek verdi. Türkiye’nin Ottawa Büyükelçiliğinin karşısında kendilerine ayrılan bölümde Toronto North York Camii İmamı Bilal Gülmez’in okuduğu ezan sonrası, gruplar halinde namaz kılan Türkler, daha sonra sloganlarla alanın karşısındaki Ermenilere mesajlar yolladı.

"Acıları yarıştırmanın anlamı yok"

Etkinliğe katılan Kanada Türk Platformu Başkanı Mesut Koçak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bir acılar hiyerarşisi kurulmanın veya acıları yarıştırmanın artık bir anlamının olmadığını söyledi.

Koçak, şunları kaydetti:

"Tarihi meseleleri hukuki boyutları ile birlikte daha iyi anlamamız, kırgınlıkları yeniden dostluklara dönüştürmemiz mümkün olacaksa, farklı söylemlerin empati ve hoşgörüyle karşılanması ve taraflardan benzer davranışın beklenmesi tabidir. Birçok devletin ve içimizdeki hainlerin ortak hesaplarını ve heveslerini Yüce Türk Milleti, en son 15 Temmuz’da tankların ve ağır silahların önüne geçip, terör örgütlerine ve dünyaya Türkiye’nin sabrını ölçmeyin diyerek bir ders vermiştir. Bugün bu derse yeniden ihtiyaç duyanlara gereken cevabı verecek devasa bir Türk millet vardır. Soykırım tezgahını kuranların bile yenildiği yeni dünyada Ermenilere, Türkiye’nin şefkat kolları açıktır. Bu çağrıyı unutmamalarını ve eskitmemelerini dileriz."

Muhabir: Seyit Aydoğan

Kanadalı Türklerden Nisan Barış Dayanışma Yürüyüşü
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Elçibey'in doğum günü geniş edebi-kültürel etkinlikle anıldı
Elçibey'in doğum günü geniş edebi-kültürel etkinlikle anıldı
"Azerbaycan bayrağından Türklük simgesini kimse kaldıra bilmez!"