Advert Advert
Advert Advert

Fransa DEAŞ’a yardım yapan şirket yöneticilerinin yargılanmasını istedi

Fransa Ekonomi ve Maliye Bakanı Sapin, Suriye’de terör örgütü DEAŞ’a yardım yaptığı ortaya çıkan LafargeHolcim şirketinin üst düzey yöneticilerinin yargılanmasını istedi. - Anadolu Ajansı

Fransa DEAŞ’a yardım yapan şirket yöneticilerinin yargılanmasını istedi
Bu içerik 118 kez okundu.

PARİS

Fransa Ekonomi ve Maliye Bakanı Michel Sapin, Fransız ve İsviçreli inşaat şirketi LafarfgeHolcim'in Üst Yöneticisi (CEO) Eric Olsen’in, şirketin, Suriye'deki silahlı gruplara para ödediğini itiraf etmesi üzerine, CNews televizyon kanalında yaptığı açıklamada, terör örgütüne dolaylı para yardımında bulunulmasına tepki gösterdi.

"Terörist bir grupla uzlaşı arayışı kabul edilemez"

Bu konuda yargıya görev düştüğünü dile getiren Sapin, şu değerlendirmelerde bulundu:

"LafargeHolcim grubunun, Suriye’deki silahlı gruplara dolaylı olarak mali yardımda bulunmakla suçlanan sorumluları mahkum olmalı. Bu tür bütün finansmanlar hakkında dava açılmalı ve sorumluları kim olursa olsun mahkum olmalı. Terörist bir grupla uzlaşı arayışı kabul edilemez. Para vererek uzlaşma sağlayarak, onları finansa etmiş oluyorsunuz."

LafargeHolcim'in Üst Yöneticisi (CEO) Eric Olsen, şirketin Suriye'deki faaliyetlerine devam etmesi ve çalışanlarının güvenliğinin sağlanabilmesi için silahlı gruplara para ödendiğini itiraf etmesinin ardından dün istifasını açıklamıştı.

Şirketin Suriye'deki yasa dışı ödemelerine ilişkin Fransız savcıların başlattığı soruşturma halen devam ediyor.

Fransa'daki bazı insan hakları kuruluşları, terör örgütü DEAŞ militanlarına ödendiği iddia edilen paraların, savaş suçlarının işlenmesine yardımcı olduğu iddiasıyla şirket hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

Fransız basınında yer alan haberlerde de şirketin yaptığı ödemelerden bir kısmının terör örgütü DEAŞ'a gönderildiği kaydedilmişti.

Muhabir: Rahmi Gündüz

Fransa DEAŞa yardım yapan şirket yöneticinin yargılanmasını istedi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Elçibey'in doğum günü geniş edebi-kültürel etkinlikle anıldı
Elçibey'in doğum günü geniş edebi-kültürel etkinlikle anıldı
"Azerbaycan bayrağından Türklük simgesini kimse kaldıra bilmez!"