Advert Advert
Advert Advert

CHP'den PM toplantısı sonrası açıklama

CHP, Genel Başkan Kılıçdaroğlu başkanlığında yapılan ve 7,5 saat süren Parti Meclisi toplantısı sonrasında yazılı açıklama yapıldı. - Anadolu Ajansı

CHP'den PM toplantısı sonrası açıklama
Bu içerik 95 kez okundu.

ANKARA

CHP'den, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında yapılan ve 7,5 saat süren Parti Meclisi (PM) toplantısı sonrasında yapılan yazılı açıklamada, CHP'nin "Türkiye'yi hukuk devleti ve demokratik parlamenter cumhuriyetten uzaklaştırıp, tek adam rejimine götürmeyi hedefleyen anayasa değişikliğinin TBMM'den geçmemesi için gerek komisyon ve gerekse Genel Kurul'da etkin bir mücadele" verdiği belirtildi.

Buna karşın kabul edilen teklifin halk oylamasında reddedilmesi için de CHP'nin tüm gücüyle çaba gösterdiğine dikkat çekilen açıklamada, "Halk oylaması, OHAL koşulları altında, devlet imkanları ve kamu gücünün pervasızca kullanıldığı, medyanın tahakküm altına alındığı, adaletsiz bir ortamda yapılmıştır. Bütün bu baskılara rağmen halkımız sandığa gitmiş ve güçlü bir 'hayır' iradesi göstermiştir." ifadesi kullanıldı.

"AKPM'nin bu kararını doğru bulmuyoruz"

Anayasa değişikliğiyle "tek adam rejimi" kurmayı hedefleyen iktidarın, Türkiye'yi demokratik dünyadan kopardığı ve AB hedefinden de hızla uzaklaştırdığı öne sürülen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bu çerçevede gelinen son nokta ne yazık ki Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisinin (AKPM) bugün aldığı siyasi denetim kararıdır. Türkiye'nin, AB hedefinden koparılmasına dönük iktidarın politika ve uygulamalarını reddetmekle birlikte AKPM'nin bu kararını da doğru bulmuyoruz. Türkiye sadece Adalet ve Kalkınma Partisinden ibaret değildir.

Meşruiyeti olmayan bu halk oylaması ile bunun üzerine inşa edilecek her türlü otoriter düzenleme ve girişime karşı mücadelemiz her zeminde devam edecektir. Demokratik cumhuriyeti yok etme projesi olan bu anayasa değişikliğine, bütün baskılara rağmen fedakarca karşı duran tüm yurttaşlarımıza, siyasi partilere, örgütlü yapılara ve girişimlere teşekkür ediyoruz. Bu beraberliği, tahrip edilen demokrasiyi daha güçlü bir şekilde yeniden kurma mücadelesinin zemini olarak görüyoruz. Bu zemin üzerinde daha geniş kesimlerle buluşarak parlamento içi ve dışında, her alanda birlikte mücadeleyi yükseltme kararlılığındayız."

Muhabir: Barış Gündoğan

CHPden toplantısı sonrası açıklama
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Elçibey'in doğum günü geniş edebi-kültürel etkinlikle anıldı
Elçibey'in doğum günü geniş edebi-kültürel etkinlikle anıldı
"Azerbaycan bayrağından Türklük simgesini kimse kaldıra bilmez!"