Advert Advert
Advert Advert

'Afrika ülkeleriyle ilişkilerimizi geliştirmek için gayret ediyoruz'

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu "Afrika Birliği, diğer bölgesel ekonomik örgütler ve tüm Afrika ülkeleriyle ilişkilerimizi her alanda geliştirmek için samimi gayretler sarf ediyoruz." dedi. - Anadolu Ajansı

'Afrika ülkeleriyle ilişkilerimizi geliştirmek için gayret ediyoruz'
Bu içerik 104 kez okundu.

ANTALYA

Türkiye-Afrika 1. Tarım Bakanları Toplantısı ve Tarım İş Forumu, Başbakan Binali Yıldırım, Gine Devlet Başkanı ve Afrika Birliği Dönem Başkanı Alpha Conde ile Somali Cumhurbaşkanı Muhammed Abdullah Fermacu'nun katılımı ile başladı.

Belek Turizm Merkezi'ndeki Maritim Pine Beach Otel'de düzenlenen forumda konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, sadece Türkiye Cumhuriyeti'nin Dışişleri Bakanı olarak değil, bir çiftçi çocuğu olarak Türkiye ve Afrika Birliği arasında ilk defa tarım bakanları toplantısının ve iş forumun düzenlenmesinden büyük mutluluk duyduğunu belirtti.

Afrika ile ilişkileri özellikle 2002 yılından bu tarafa her alanda çok yönlü olarak geliştirdiklerini anlatan Çavuşoğlu, "2005 yılında başlattığımız Afrika açılımı artık ortaklık politikasına dönüştü. Afrika'nın her başkentinde büyükelçilik açıyoruz. 15 sene önce 12 olan büyükelçiliğimiz 39'a ulaştı ve bu sayıyı 50'ye ulaştırmak istiyoruz." diye konuştu.

Çavuşoğlu, Afrika ülkelerinin de Ankara'daki büyükelçilik sayısının 33'e ulaştığını ve diğer ülkeleri büyükelçilik açmaları için teşvik ettiklerini kaydetti.

"İkili ticaret hacmimiz bu kıtayla her yıl artıyor"

Türkiye'den firmaların Afrika ülkelerindeki yatırımlarını artırdığına dikkati çeken Çavuşoğlu, şunları söyledi:

"İkili ticaret hacmimiz bu kıtayla her yıl artıyor. Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere Afrika ülkelerini tek tek ziyaret ediyoruz. Afrikalı dostlarımızı da ülkemizde ağırlamaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Aynı şekilde eğitime önem veriyoruz, 4 bin 500 Afrikalı öğrenci, Türkiye burslarıyla ülkemizde eğitim görüyor. Sadece 2016-2017 yılı için bin 312 Afrikalı öğrenciye lisans, yüksek lisans ve doktora bursu verdik. Önümüzdeki süreçte daha çok öğrenciye burs vermek istediğimizi tüm ülkelere bildiriyoruz."

Üçüncü zirveyi 2019 yılında Türkiye'de gerçekleştireceklerine değinen Çavuşoğlu, "Afrika Birliği, diğer bölgesel ekonomik örgütler ve tüm Afrika ülkeleriyle ilişkilerimizi her alanda geliştirmek için samimi gayretler sarf ediyoruz." diye konuştu.

Forum, yarın sona erecek.

Afrika ülkeyle ilişkimizi geliştirmek için gayret ediyoruz
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Elçibey'in doğum günü geniş edebi-kültürel etkinlikle anıldı
Elçibey'in doğum günü geniş edebi-kültürel etkinlikle anıldı
"Azerbaycan bayrağından Türklük simgesini kimse kaldıra bilmez!"