Advert Advert
Advert Advert

Rus subayının çürümemiş cesedini Ankara'dan ekip inceleyecek

Ardahan'daki 1877-78 Rus işgali döneminde yaşamını yitirdiği düşünülen Rus subayın cesedi için, Ankara'dan gelecek bir ekibin inceleyeceği ceset, uzun yıllar daha muhafaza edilmesi amacıyla ilaçlanacak. - Anadolu Ajansı

Rus subayının çürümemiş cesedini Ankara'dan ekip inceleyecek
Bu içerik 101 kez okundu.

KARS

Ardahan'da inşaat alanındaki kazıda bulunan, 1877-78 Rus işgali döneminde yaşamını yitirdiği düşünülen Rus subayın cesedi ile üzerindeki üniformasının tabutunun tamamen kapalı olması yüzünden çürümemiş olabileceği belirtildi.

Alınan bilgiye göre, Ardahan'ın Karagöl Mahallesi'ndeki bir inşaat alanında dün vatandaşlarca yapılan kazıda, toprak altındaki tek bir oda şeklinde düzenlenmiş bir mezarda bulunan ve Rus subaya ait olduğu değerlendirilen ceset, tabutuyla Kars Müzesinin deposunda muhafaza altında tutuluyor.

Ardahan ile Kars'ın 1877-78 yıllarında Ruslar tarafından işgal edilmesinin ardından Rus Ordusu'nda görevli iken hayatını kaybettiği düşünülen subayın cesedinin büyük bölümü, ayağındaki botlar ve üzerindeki üniforma ile tabutunun çürümeme nedeni de araştırılıyor.

"Hava temasında bulunmayan ortamda olduğu için çürümemiş"

Müze yetkilileri, Rus subayın cesedinin büyük bölümü ve elbiselerinin, tabutun hava almayacak şekilde tamamen kapalı olması, botların orijinal deriden yapılması, tabutunun da yine çevresi taştan inşa edilen ve toprak altında bulunduğu için hava teması bulunmayan ortamda yer alması dolayısıyla bugüne kadar çürümeden gelmiş olabileceğini belirtti.

Hava temasının yaşanmamasının çürümeyi geciktirdiğine işaret eden yetkililer, saç ve sakallarının da bozulmadığı gözlenen Rus subayının cesedinin incelenmesi için Ankara'dan Kars'a bir heyetin geleceği öğrenildi.

Heyetin Kars'ta ceset üzerinde, Ardahan'da da mezar ve çevresinde araştırma yapacağı kaydedildi.

Muhabir: Cüneyt Çelik

Rus subayının çürümemiş cesedini Ankaradan ekip inceleyecek
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Elçibey'in doğum günü geniş edebi-kültürel etkinlikle anıldı
Elçibey'in doğum günü geniş edebi-kültürel etkinlikle anıldı
"Azerbaycan bayrağından Türklük simgesini kimse kaldıra bilmez!"