Advert Advert
Advert Advert

Sincar Operasyonunun Asıl Hedefi Ortaya Çıktı: 2 Bin 500 PKK’lı

Türkiye'nin Sincar'a düzenlediği ilk hava operasyonu, büyük yankı uyandırdı. Operasyonun hedefi Sincar'ı ikinci Kandil yapmak isteyen PKK'nın bölgeye konuşlandırdığı 2 bin 500 teröristi.

Sincar Operasyonunun Asıl Hedefi Ortaya Çıktı: 2 Bin 500 PKK’lı
Bu içerik 120 kez okundu.

TSK'nın Irak topraklarındaki Sincar Dağı ile Suriye topraklarındaki Karaçok Dağı'na eşzamanlı olarak gerçekleştirdiği hava harekâtının yansımaları devam ediyor. Washington yönetiminin operasyon dolayısıyla Türkiye'yi eleştiren açıklamalar yapmasına karşın Genelkurmay Karargâhı'nın ABD ile Rusya'nın askeri yetkililerini operasyon öncesinde bilgilendirdiği belirtildi.

OPERASYON BİLDİRİLDİ

Gazete Habertürk'ten Murat Gürgen'in haberine göre askeri yetkililer arasında gerçekleştirilen görüşmelerde, Ankara'nın taraflardan operasyon yapmak için izin istemediği, "Operasyon yapacağız, bilginize" bildiriminde bulunduğu vurgulandı. Böylece koalisyon ülkeleriyle hava sahasında olası gerilimlerin önüne geçilmesi sağlanmış oldu.

O GÖRÜNTÜLER ŞAŞIRTMADI

Güvenlik kaynakları, operasyonun haklı gerekçelere dayandığını vurguluyor. Zira PKK'nın bu bölgeleri terör yuvası olarak her geçen gün daha yoğun olarak kullanmakta olduğuna dikkat çekiliyor. ABD askerlerinin TSK'nın vurduğu bölgeleri operasyonun hemen ardından PYD/YPG'li teröristlerle birlikte dolaşmasının ise "Ankara'yı şaşırtmadığı" belirtiliyor. Zira hem Washington hem de Moskova bu bölgede PYD/YPG'ye kol kanat germiş durumda.

HEDEF 2 BİN 500 PKK'LIYDI

Sincar, Kuzey Irak'tan Suriye'ye geçiş noktasında yer alıyor. DEAŞ'ın 2014 yılındaki saldırıları, yüzde 82'si Ezidi, yüzde 13'ü Müslüman Kürt ve yüzde 5'i Arap olan sivil halkın büyük bölümünün Sincar'ı terk etmesine yol açtı. Sivillerin nüfusu 400 binden 33 bine düştü. PKK, Suriye'deki uzantısı PYD/YPG aracılığıyla bu bölgeye konuşlanmaya başladı. Hem ABD hem de Rusya'nın DEAŞ ile mücadelede PYD/ YPG'ye destek vermesi terör örgütünün işini kolaylaştırdı, elini güçlendirdi. PKK, Sincar bölgesini Kandil Dağı'nın ardından ikinci karargâh ve üs bölgesi olarak kullanmayı hedefliyor. Terör örgütü, Suriye'den Sincar'a düzenli silah sevkıyatı yapıyor. Kandil bölgesinden geçişlerle, Sincar'daki PKK'lı terörist sayısının 2 bin 500'e ulaştığı belirtiliyor.

Sincar Operasyonunun Asıl Hedefi Ortaya Çıktı Bin 500 PKK
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Elçibey'in doğum günü geniş edebi-kültürel etkinlikle anıldı
Elçibey'in doğum günü geniş edebi-kültürel etkinlikle anıldı
"Azerbaycan bayrağından Türklük simgesini kimse kaldıra bilmez!"