Advert Advert
Advert Advert

KSYÖ ekibi Han Şeyhun'da araştırma yapmak için hazır

KSYÖ Genel Direktörü Üzümcü, Suriye'de kimyasal silahların kullanıldığı Han Şeyhun'da güvenliğin sağlanması durumunda araştırma yapmak için bölgeye gitmeye hazır olduklarını bildirdi. - Anadolu Ajansı

KSYÖ ekibi Han Şeyhun'da araştırma yapmak için hazır
Bu içerik 114 kez okundu.

LAHEY

Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (KSYÖ) Genel Direktörü Ahmet Üzümcü, Hollanda'nın Lahey kentinde basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "Han Şeyhun'a gitmek için hazırız ve biz bunun için bazı önlemler aldık." dedi.

Han Şeyhun bölgesinin muhaliflerin kontrolünde olduğunu aktaran Ahmet Üzümcü, "Onun için orada bulunan gözlemcilerle muhaliflerin bazı anlaşmalar yapmaları gerekecek. KSYÖ ekibinin araştırma yapabilmesi için önce ekibin güvenliğinin sağlanması gerekir. KSYÖ ekibinin Suriye'deki güvenliğinin sağlanması için Birleşmiş Milletler yetkilileri ile temas halindeyiz." ifadesini kullandı.

Üzümcü, KSYÖ'nün yaptığı deneyler sonucunda, Han Şeyhun'daki saldırıda sarin ya da benzeri bir toksin kullanıldığına dair bulguların olduğunu belirtti.

İlk raporun yaklaşık 10 gün içinde yayımlanmasını beklediğini vurgulayan Ahmet Üzümcü, "KSYÖ ekibi, saldırıya uğrayan mağdur ve kurtulanlardan kanıt toplayarak, numuneler üzerinde deney yapıyor. Sadece ilk incelemelere göre hareket edilmeyecek. KSYÖ ve BM uzmanlarından oluşan ayrı bir soruşturma mekanizması araştırmaya devam edecek." diye konuştu.

Muhabir: Abdullah Aşıran

KSYÖ ekibi Han Şeyhunda araştırma yapmak için hazır
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Elçibey'in doğum günü geniş edebi-kültürel etkinlikle anıldı
Elçibey'in doğum günü geniş edebi-kültürel etkinlikle anıldı
"Azerbaycan bayrağından Türklük simgesini kimse kaldıra bilmez!"