Advert Advert
Advert Advert

Abbas’la Görüşen Trump’tan İsrail ve Filistin’e “Sorunu Kendi Aranızda Çözün“ Mesajı

ABD Başkanı Trump, Beyaz Saray'da Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'la yaptığı görüşmede İsrail-Filistin barışını arzuladığını belirterek, "Ancak, ABD ya da bir başka ülke tarafından bir anlaşma dayatılamaz" dedi.

Abbas’la Görüşen Trump’tan İsrail ve Filistin’e “Sorunu Kendi Aranızda Çözün“ Mesajı
Bu içerik 112 kez okundu.

ABD Başkanı Donald Trump ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas Beyaz Saray'da bir araya geldi. İki liderin Oval Ofis'te gerçekleştirdikleri görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenlendi.

Basın toplantısında ilk sözü alın ev sahibi Trump, "Orta Doğu'da barış anlaşması sağlanması için gereken her şey yapılacak. Filistin ve İsrail'in bir araya gelmesinin iyi bir şans olduğuna inanıyorum" dedi.

"BAŞKA BİR ÜLKE TARAFINDAN BİR ANLAŞMA DAYATILAMAZ"

İki taraf arasında arabulucu olmayı sevdiğini belirten Trump, "Barış sağlamak istiyoruz. Bunu yapacağımıza da inanıyoruz. Ancak, ABD ya da bir başka ülke tarafından bir anlaşma dayatılamaz" ifadelerini kullandı.

"SON SÖZLEŞMEYİ İMZALAYAN FİLİSTİN LİDERİ OLMANIZA DESEK OLMAK İSTİYORUM"

Trump, Mahmud Abbas'ın İsrail ile barış anlaşması imzalamak için Beyaz Saray'a dönmesini dört gözle beklediğini bildirdi. Trump, Abbas için, "Yaklaşık 24 yıl önce, Başkan Mahmud Abbas, cesur arabulucu İzhak Rabin ile Beyaz Saray'da bir araya geldi. Abbas, barışın temellerini atan ilk İsrail-Filistin barış anlaşması olan bildiriyi imzaladı. Sizin de son sözleşmeyi imzalayan Filistin lideri olmanıza destek olmak istiyorum" ifadelerini kullandı.

"İSRAİL İŞGALE SON VERMELİ"

Mahmud Abbas da, barışın getirilmesini sağlayacak fırsatlara gelindiğini kaydederek, "İsrail, insanlarımız ve topraklarımız üzerindeki işgaline son vermeli. Filistin, İsrail devletini tanıyor. Filistinliler çocuklarını ve torunlarını bir barış kültürü içinde yetiştirebilmeli" ifadelerini kullandı.

1976 sınırları dahilinde iki devletli çözümden yana olduklarını kaydeden Abbas, iki devletli bir barış çözümünün terörizmle mücadele etkili olacağını dile getirerek, Trump'ın çabalarının barışın sağlanması için umut verici nitelikte olduğunun altını çizdi.

Abbas Görüşen Trump tan İsrail Filistin Sorunu Kendi Aranızda Çözün Mesajı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Elçibey'in doğum günü geniş edebi-kültürel etkinlikle anıldı
Elçibey'in doğum günü geniş edebi-kültürel etkinlikle anıldı
"Azerbaycan bayrağından Türklük simgesini kimse kaldıra bilmez!"