Advert Advert
Advert Advert

Son Dakika CHP ve HDP’den Flaş HSK Kararı: Üye Vermeyecekler

Son dakika gelişmesi... CHP ve HDP, Hakimler Savcılar Kurulu üyelik seçimi alt komisyonuna üye vermeme kararı aldı.

Son Dakika CHP ve HDP’den Flaş HSK Kararı: Üye Vermeyecekler
Bu içerik 93 kez okundu.

CHP'nin anayasa komisyonu üyesi Bülent Tezcan, Meclis'in seçeceği HSK üyeliğine aday belirlemek için bir alt komisyon kurma çalışması olduğunu kaydederek, bu komisyona CHP'nin üye vermeyeceğini açıkladı.

CHP VE HDP ÜYE 'VERMEYECEĞİZ' DEDİ

CHP'nin Anayasa Komisyonu üyesi Bülent Tezcan konuyla ilgili açıklama yaptı. Tezcan, TBMM'nin seçeceği HSK üyeliğine başvuran aday adaylarından aday belirlemek için bir alt komisyon kurulacağı yönünde söylemler olduğunu kaydederek "Mühürsüz seçimle oluşturulan gayri resmi bir yapı üzerinden gayri resmi bir yargı düzeni yaratma girişimlerine başlarken oluşturulacak bu komisyona katılarak herhangi bir katkı vereceğimizi düşünmüyoruz. Bu nedenle bu komisyona CHP olarak üye vermeyeceğiz." dedi.

HDP'li Mithat Sancar da HSYK üyelerinin belirlenmesi için bir alt komisyon kurulması halinde üye vermeyeceklerini söyledi.

7 ÜYE İÇİN 83 BAŞVURU

TBMM Anayasa ve Adalet Komisyonu üyelerinden kurulu Karma Komisyon, Meclis tarafından seçilecek HSK üyelerini belirlemek için toplandı. Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop, 7 üyelik için Meclis'e 83 kişinin başvurduğunu belirtti.

CHP'nin anayasa komisyonu üyesi Bülent Tezcan şöyle konuştu: "Karma komisyon işi aday adaylarının içinden adayların tespit edilerek genel kurula gönderilmesidir. Ama belli noktalara işaret etmeyi zorunluluk veya görev olarak görüyoruz. Süreci daha başından itibaren sakat bir biçimde inşa etmeye dönük girişimler tıpkı mühürsüz seçimin yarattığı gayri meşru ortam gibi bundan sonraki süreçte yargıda da esaslı bir meşruiyet tartışmasını başlatacaktır. Biz bu meşruiyet sorununun bir parçası olmayacağız. Bu yapılanmalara katkı veren pozisyonda olmayacağız. Belki bu çalışmalarda aday seçim sürecinin belirlenmesine ilişkin bazı çalışmalar yapılacak. Sayın başkanın bizimle gayri resmi görüşmelerinde söylediği bir alt komisyonun ön çalışmaları yaparak komisyona getirilmesine ilişkin bir eğilim var. Şunu vurgulamayı zorunlu hissediyoruz. Mühürsüz seçimle oluşturulan gayri resmi bir yapı üzerinden gayri resmi bir yargı düzeni yaratma girişimlerine başlarken oluşturulacak bu komisyona katılarak herhangi bir katkı vereceğimizi düşünmüyoruz. Bu nedenle bu komisyona CHP olarak üye vermeyeceğiz. Yapının başından sakat kurulan bir süreçle başlarken aşağıda yanlış bir temele çakıl taşlarının nasıl dizileceğine ilişkin bizden alabileceğiniz bir katkı yoktur" diye konuştu.

MİTHAT SANCAR: SÜRECİ MEŞRULAŞTIRAN HİÇBİR FAALİYETTE YER ALMAYACAĞIZ

HDP'li Mithat Sancar da ana komisyonda çalışmalara katılacaklarını ancak HSYK adaylarının belirleneceği bir alt komisyon kurulması halinde üye vermeyeceklerini söyledi. Sancar "Hem anayasa hem referandum süreci gayri meşru, hem de getirilecek sistem adalet konusundaki yaraları kangrene dönüştürecektir. Bu süreci meşrulaştıran hiçbir faaliyette yer almayacağız. Sonucu belli bir maça çıkmayı kimse bizden beklemesin. Bizim üzerimizden bir meşruiyet verilmesine izin vermeyeceğiz."

16 Nisan'da yapılan referandum sonuçları kesinleştikten sonra, ilk değişiklik HSYK'da gerçekleşmişti. Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu olan adındaki, 'yüksek' ifadesi çıkarılarak kurulun üye sayısı 22'den 13 oldu. 4 üyesi cumhurbaşkanı, 7 üyesi TBMM tarafından seçilecek olan HSK üyelerinin seçim sonuçları kesinleştikten sonra 30 gün içinde belirlenmesi gerekiyor.

Son Dakika CHP HDP Flaş HSK Kararı Üye Vermeyecekler
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Elçibey'in doğum günü geniş edebi-kültürel etkinlikle anıldı
Elçibey'in doğum günü geniş edebi-kültürel etkinlikle anıldı
"Azerbaycan bayrağından Türklük simgesini kimse kaldıra bilmez!"