Advert Advert
Advert Advert

YPG’ye Silahlar Veren ABD, Riskler Konusunda Türkiye’ye Güvence Verdiklerini Açıkladı

Pentagon, ABD Başkanı Trump'ın, PKK/YPG'ye ağır silahlar verilmesi, talimatı verdiğini açıkladı. Bu karar hakkında konuşan Beyaz Saray Sözcüsü, "Güvenlik riskleri konusunda Türkiye'ye güvence veriyoruz." dedi.

YPG’ye Silahlar Veren ABD, Riskler Konusunda Türkiye’ye Güvence Verdiklerini Açıkladı
Bu içerik 89 kez okundu.

ABD'nin, Rakka'da PKK/YPG ile mi yoksa Türkiye ve ÖSO ile mi ilerleyeceği konusunda Türkiye'yi oyalayan açıklamalar yapmaya devam ederken, geri planda kararını çoktan verdiği ortaya çıktı.

TERÖRİSTLERE AĞIR SİLAHLAR VERİLECEK

Pentagon Sözcüsü Dana White yaptığı yazılı açıklamada, "Dün Başkan (Trump), DEAŞ karşısında Rakka'da açık bir zafer kazanmak için, gerekli görüldüğünde Suriye Demokratik Güçlerinin (SDG) Kürt unsurlarını teçhizatlandırmak üzere Savunma Bakanlığını yetkilendirdi." ifadelerini kullandı.

"PKK/YPG RAKKAYI ALABİLECEK TEK GÜÇ"

White, PYD/PKK'nın başını çektiği SDG'nin "Rakka'yı yakın zamanda başarılı bir şekilde alabilecek tek güç" olduğunu iddia etti.

"TÜRK HALKINA VE HÜKÜMETİNE GÜVENCE VERMEK İSTİYORUZ"

Türkiye'nin PYD/PKK konusundaki güvenlik kaygılarının farkında olduklarını kaydeden White, "Türk halkına ve hükümetine, ABD'nin, NATO müttefikimizin ek güvenlik risklerini engellemek ve NATO müttefikimizi korumak hususuna bağlılık konusunda güvence vermek istiyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

"RAKKA SURİYELİ ARAPLARA BIRAKILACAK"

ABD'nin, hala SDG'nin Arap unsurlarına öncelik tanıdığını iddia eden White, Rakka ve kurtarılmış tüm bölgelerin yönetiminin yerel Suriyeli Araplara bırakılması gerektiğini de ifade etti.

SİLAHLARLA İLGİLİ AÇIKLAMA

Öte yandan üst düzey bir Pentagon yetkilisi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Verilen silahlar küçük silahlar, mühimmat, makineli tüfekler, zırhlı ve zırhlı olmayan araçlar ve teknik ekipmanlar olacak." dedi.

"TÜRKİYE'YE GÜVENCE VERİYORUZ"

Bu kararın verilmesinin ardından açıklama yapan Beyaz Saray Sözcüsü Sean Spicer, "Güvenlik riskleri konusunda Türkiye'ye güvence veriyoruz." dedi.

YPG Silahlar Veren ABD Riskler Konusunda Türkiye Güvence Verdikni Açıkladı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Elçibey'in doğum günü geniş edebi-kültürel etkinlikle anıldı
Elçibey'in doğum günü geniş edebi-kültürel etkinlikle anıldı
"Azerbaycan bayrağından Türklük simgesini kimse kaldıra bilmez!"