Advert Advert
Advert Advert

Türkiye-Umman ticareti için yol haritası planlandı

Başbakan Yardımcısı Şimşek'in eş başkanlığında Maskat'ta gerçekleştirilen toplantıda, iki ülke ticaretinin 1 milyar doları aşması için yol haritası planlandı. - Anadolu Ajansı

Türkiye-Umman ticareti için yol haritası planlandı
Bu içerik 128 kez okundu.

ANKARA

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in eş başkanlığında gerçekleştirilen Türkiye-Umman Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) toplantısında iki ülke ticaretinin 1 milyar doları aşması için yol haritası planlanırken, ikili ticaret ve yatırımlarla birlikte turizm, KOBİ, madencilik, balıkçılık gibi birçok alanda iş birliği yapılması kararlaştırıldı.

Şimşek'in makamından yapılan açıklamaya göre, Türkiye-Umman KEK 10. Dönem Toplantısı, 9-10 Mayıs'ta Maskat'ta gerçekleştirildi.

Toplantıda Türk heyetine Şimşek, Umman heyetine ise Umman Duqm Özel Ekonomi Bölgesi Başkanı Yahya Bin Said Bin Abdullah Al Jabri başkanlık etti.

Toplantı sonunda kara ulaştırması anlaşması ve önümüzdeki dönemdeki iş birliği alanlarını kapsayan iş birliği mutabakat zaptı imzalanırken, Umman ile Türkiye ticaretinin 1 milyar doları geçmesi için yol haritası planlandı.

Bu kapsamda ayrıca Umman'ın Türkiye'deki yatırımlarının artırılması, jeostratejik açıdan Asya, Afrika, ve Arap Körfezi'nde çok önemli bir konumu bulunan Umman'ın bu pozisyonundan Türk firmalarının daha çok istifade etmesi için somut kararlar alındı. Toplantıda ayrıca ikili ticaret ve yatırımlarla birlikte turizm, KOBİ, madencilik, balıkçılık gibi birçok alanda iş birliği yapılması kararlaştırıldı.

Muhabir: Zeynep Akyıl

Türkiye-Umman ticareti için yol haritası planlandı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Elçibey'in doğum günü geniş edebi-kültürel etkinlikle anıldı
Elçibey'in doğum günü geniş edebi-kültürel etkinlikle anıldı
"Azerbaycan bayrağından Türklük simgesini kimse kaldıra bilmez!"