Advert Advert
Advert Advert

CHP'den Adalet Bakanı Bozdağ hakkında gensoru önergesi

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, "Türk yargı sistemini partizanlık yaparak etkilediği" iddiasıyla Adalet Bakanı Bekir Bozdağ hakkında gensoru önergesi verdiklerini bildirdi. - Anadolu Ajansı

CHP'den Adalet Bakanı Bozdağ hakkında gensoru önergesi
Bu içerik 87 kez okundu.

TBMM

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, CHP'nin Adalet Bakanı Bozdağ hakkında verdiği gensorunun gerekçesinde, 2016'da avukatlıktan, adli yargı hakim ve savcı adayı ile idari yargı hakim adayı alımına ilişkin gerçekleştirilecek sınava ilişkin yıl içinde değişik tarihlerde duyurular yapıldığı, alınacak aday sayısı ve sınav tarihinde değişikliklere gidildiği belirtildi.

Yazılı sınav sonuçları açıklanmadan önce, 680 sayılı OHAL Kararnamesiyle sınavların yapılış şeklinde değişikliğe gidildiği; Hakimler ve Savcılar Kanunu'nda yazılı sınavlar için öngörülen 70 puan şartı ile "Ancak başarı oranı, ilan edilen kadronun iki katı fazlasının altında olursa sadece başarılı olanlar mülakata çağrılır." cümlesinin yürürlükten kaldırıldığı anımsatıldı.

OHAL Kararnamesi ile 24 Aralık'taki sınavda bilginin yerini torpilin almasının yasal zemini oluşturulmuştur. Türkiye’nin bekası için ilan edilmiş olağanüstü hal, yargıç sınavlarına partizanlık yapmaya zemin hazırlamak için kullanılmıştır. Bu durum, başkaca herhangi bir neden aranmaksızın tek başına bile yapılan sınavları şaibeli kılmak için yeterli gerekçe oluşturmaktadır."

Muhabir: Seval Güler,Meltem Öztürk


CHPden Adalet Bakanı Bozdağ hakkında gensoru önergesi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Elçibey'in doğum günü geniş edebi-kültürel etkinlikle anıldı
Elçibey'in doğum günü geniş edebi-kültürel etkinlikle anıldı
"Azerbaycan bayrağından Türklük simgesini kimse kaldıra bilmez!"