Advert Advert
Advert Advert

19 Yıl Önce Türkiye’ye Mülteci Olarak Gelmişti, Şimdi Bakan Oldu

Yıllar önce ülkesindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınmacı olarak gelen Sierra Leone Enformasyon ve İletişim Bakanı Muhammed Bangura, AB ülkelerine karşı Türkiye'yi savundu.

19 Yıl Önce Türkiye’ye Mülteci Olarak Gelmişti, Şimdi Bakan Oldu
Bu içerik 75 kez okundu.

Yıllar önce ülkesindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınmacı olarak gelen Sierra Leone Enformasyon ve İletişim Bakanı Muhammed Bangura, "Bence (AB ülkeleri) Türkiye'yi eleştirmek yerine yardım etsinler. Batı ve uluslararası toplum Türkiye'nin mültecilere yardım konusundaki çabalarını desteklemelidir. Örneğin ben; eğer Türkiye 19 yıl önce beni kabul etmeseydi bugün Sierra Leone'ye bakan olabilir miydim" dedi.

19 YIL ÖNCE TÜRKİYE'YE MÜLTECİ OLARAK GELDİ

Resmi temaslarda bulunmak üzere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuğu olarak Türkiye'de bulunan Sierra Leone Cumhurbaşkanı Ernest Bai Koroma'ya eşlik eden Enformasyon ve İletişim Bakanı Muhammed Bangura, Ankara'da bir otelde gazetecilerin sorularını yanıtladı. 19 yıl önce Türkiye'ye mülteci olarak geldiğini ve 6 ay kaldığını belirten Muhammed Bangura, ardından Kanada'ya siyasi sığınmacı olarak kabul edildiğini söyledi. Bangura, "Yıllar önce mülteci olarak geldiğim ülkeye bugün Sierra Leone'nin İletişim ve Enformasyon Bakanı olarak yeniden geldim. Dürüst olmak gerekirse Türk insanının dostça ve misafirperverce yaklaşımları sayesinde Türkiye'de mülteci olarak yaşamak benim için zor olmadı" diye konuştu.


"Çok gençsiniz ve şu anda ülkenizin bakanısınız, bu büyük bir başarı değil mi" sorusuna ise Bangura, "Evet öyle, ama Sierra Leone'nin Cumhurbaşkanı, kadınları ve gençleri siyaseten güçlendirmeyi destekleyen politikalar izliyor. Kabinede sadece ben değil, benimle beraber genç yaşta bakan olan yaklaşık 5 kişi daha var" cevabını verdi.

"TÜRKLER MÜLTECİLERE KAPILARINI HER ZAMAN AÇIK TUTTU"

"Türkiye'de mülteci olduğunuz zamanlar ne gibi zorluklarla karşılaştınız" diye sorulan bir soruya ise Bangura şöyle yanıt verdi:

"Dürüst olmak gerekirse Türk insanının dostça ve misafirperverce yaklaşımları sayesinde Türkiye'de mülteci olarak yaşamak benim için zor olmadı. Türkler mültecilere kapılarını her zaman açık tuttu. Uyum sağlamakta hiç sıkıntı yaşamadım. Türkiye'de kaldığım sürede birçok kişi ile arkadaş oldum. Bu sebeple Türkiye'ye ve Türk insanına çok teşekkür ederim. Çünkü Türkiye, zor durumda ve yardıma ihtiyacı olanlara kapıları açtı, mültecilere yardım etti ve ediyor. Türkiye, bugün dünya sahnesinde önemli bir rol oynuyor. Bugün 19 yıl öncesine dönüp baktığımda Türkiye'de muazzam bir ilerleme ve değişim olduğunu görüyorum."


"TÜRKİYE'Yİ ELEŞTİRMEK YERİNE YARDIM ETSİNLER"

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin Türkiye'ye karşı olumsuz eleştirilerini değerlendiren Bangura, "Bence (AB ülkeleri) Türkiye'yi eleştirmek yerine yardım etsinler. Batı ve uluslararası toplum Türkiye'nin mültecilere yardım konusundaki çabalarını desteklemelidir. Örneğin ben; eğer Türkiye 19 yıl önce beni kabul etmeseydi bugün Sierra Leone'ye bakan olabilir miydim? Türkiye'de mülteci kamplarında İran, Suriye ve Afganistan gibi ülkelerden gelen çok fazla sayıda insan var. Bu konuda Türkiye desteklenmelidir. Dolayısıyla bu eleştiriler anlamsız" ifadelerini kullandı.


"TÜRKİYE ÇOK GÜZEL"

Bangura basın mensuplarına yaptığı açıklamada şu anda dünyanın birçok yerinde çatışma olduğuna ve kendisinin de bir zamanlar o çatışmaların kurbanı olduğunu anımsatarak, uluslararası topluma çatışmaların önüne geçmesi için diplomatik yollardan çözüm bulma çağrısı yaptı. Bangura son olarak Türkçe konuşarak, "Ben Muhammed Bangura, Sierra Leone'nin İletişim ve Enformasyon Bakanıyım. Türkiye çok güzel" dedi.

Yıl Önce Türkiye Mülteci Olarak Gelmişti Şimdi Bakan
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Elçibey'in doğum günü geniş edebi-kültürel etkinlikle anıldı
Elçibey'in doğum günü geniş edebi-kültürel etkinlikle anıldı
"Azerbaycan bayrağından Türklük simgesini kimse kaldıra bilmez!"