Advert Advert
Advert Advert

André Gorz'dan Ekolojinin Kızıl Hattı

İktisadi aklın belirleyiciliğini reddetmesiyle bilinen düşünür André Gorz, mülakatlarından oluşan Ekolojinin Kızıl Hattı adlı kitapta, Marksizmden fenomenolojiye, varoluşçuluktan eleştirel düşünce ve ekolojiye uzanan görüşlerini açıklıyor.

André Gorz'dan Ekolojinin Kızıl Hattı
Bu içerik 95 kez okundu.

Sel Yayıncılık Şubat ayında başlattığı Red Kitaplığı dizisinden André Gorz'un Ekolojinin Kızıl Hattı adlı kitabını okurla buluşturdu.

İktisadi aklın belirleyiciliğini reddeden bir hayat üzerine kafa yormuş düşünürlerden André Gorz ile yapılmış mülakatlardan oluşan Ekolojinin Kızıl Hattı - Mülakatlar, Nihan Özyıldırım'ın çevirisiyle raflardaki yerini aldı.

Marksizmden fenomenolojiye, varoluşçuluktan eleştirel düşünce ve ekolojiye uzanan geniş bir yelpazede yapılmış bu derinlemesine mülakatlar, Gorz'un güncelliğini koruyan fikirlerini özlü bir şekilde sergiliyor.

Gorz'un "serbest zaman" ütopyası, güvence altına alınmış ve çalışma süresinden kopartılmış bir gelir sayesinde kişinin kendi özerkliğini kurmasına yönelik yaratıcı ve militan faaliyetlere katılımını öngörmektedir. Reform ve devrim seçenekleri arasında gidip geldiğimiz günümüzün neoliberal dünyasında hayatlarımızı anlamlı kılmanın; sosyalizmi iktisadın belirleyiciliğinden kurtularak düşünmenin ve ekolojik bir mücadele hattını "kızıl" bir çizgiye dahil etmenin yolları üzerine kafa açıcı fikirler, mücadele yolları ve yaşam tarzları arayanlara…

öne çıkanlar

Cübbeli Ahmet'in bu fotoğrafı çok konuşuldu

Aldatılan kadının intikamı ağır oldu

Barcelona'nın sırrı yıllar sonra çözüldü!

Ekoloji Andre Gorz Sel Yayıncılık kitap
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Elçibey'in doğum günü geniş edebi-kültürel etkinlikle anıldı
Elçibey'in doğum günü geniş edebi-kültürel etkinlikle anıldı
"Azerbaycan bayrağından Türklük simgesini kimse kaldıra bilmez!"