Advert Advert
Advert Advert

Faik Elekberli’nin Turancılıkla ve Tanrıcılıkla ilgili kitabı çıktı

Azerbaycan Milli İlimler Akademisi Felsefe Enstitüsü'nün bilim adamı, aynı zamanda Bütöv Azerbaycan Ocakları Sivil Toplum Kurluşu’nun (BAO) Türk Dünyası ile İlişkilerdenSorumlu Başkan Yardımcısı, Doç. Dr. Faik Elekberli’nin (Gazenferoğlu) Turancılıkla ve Tanrıcılıkla ilgili yeni kitabı (Turan Uygarlığına Giriş: Turan mefkuresi ve Tanrıcılık. Bakü, Han Yayınları, 2017. - 512 s.) yayımlandı.

Faik Elekberli’nin Turancılıkla ve Tanrıcılıkla ilgili kitabı çıktı
Bu içerik 491 kez okundu.

Bununla ilgili basına açıklama yapan Elekberli sözlerine göre, yeni kitabında Turan uygarlığın dünyada en eski kültür olması meselesi analiz edilerek Turan mefkuresi ve Tanrıcılık felsefesi tüm yönleri ile incelemelenmiştir. "Kitapda Turan mefkuresi ile ilgili Turan İmperiyalarınınm tarihine, mahiyetine ve çağdaş dönemdeki yerine açıklık getirilmiştir. Bunun yanı sıra Turan-Avrupa, Turan-Aryan/İran ideolojik ve moral-felsefi savaşları yansıtılır".

Azerbaycan Türk aydınının sözlerine göre, aynı zamanda kitapta Türk halklarının teşekkülü ile ilgili onun etnogenezi, dini-mitolojik ve felsefi bakış açısı geniş şekilde tetkik edilmiştir. Öyle ki, eserde Tanrıcılık felsefesinin özü, onun Şamanizme, mağlar öğretisine, Zerdüştlüğe, Yunan kosmolojisine, Hıristiyanlığa, İslamlığa münasebeti de yansıyor.

Elekberli yeni çıkan kitabında Orta Çağ Azerbaycan Türk devletleri Safeviler, Afşarlar ve Kaçarları ayrıca incelemiştir. Azerbaycan bilim adamı bunu onunla izah etti ki, bu Azerbaycan Türk devletlerinin tarihine yeniden ışık düşürülmesine ciddi ihtiyaç vardı. Özellikle, Azerbaycan Türkleri Kaçarların tarihini doğru şekilde benimsemekle, yeni Türk devletinin esasnı koyabilirler.

Azerbaycan aydını kaydetti ki, kitapta Batı uygarlığının mahiyeti ve ona alternativlik meselesi, bu anlamda Türk Dünyası-Batı, Türk Dünyası-Rusya ilişkileri de geniş tahlil edilmiştir. Elekberli’nin düşüncesine gore buna neden Türk birliği fikrine yeni bakış ortaya koymak olmuştur. Bu anlamda eserde Türk Birliği, bu yolda Azerbaycan'ın birleşmesinin öneminden ve çıkış yollarından da bahsedilmiştir. Onun sözlerine göre, kitapta esas mesele gibi Türk Birliği'nin Avrupa, Rusya, Çin, Arap ve diğer birliklerin yanında değil, ayrıca yani hiçbir dini ayrım gözetmeksizin sadece Türk halkları, Türk devletleri arasında gerçekleşmesi fikri ortaya atılmıştır.

Eldeniz ABBASLI.

Turan Faik Elekberli Bütöv Azerbaycan Ocakları
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Elçibey'in doğum günü geniş edebi-kültürel etkinlikle anıldı
Elçibey'in doğum günü geniş edebi-kültürel etkinlikle anıldı
"Azerbaycan bayrağından Türklük simgesini kimse kaldıra bilmez!"