Advert Advert
Advert Advert

Fransa'da Philippe başbakanlık görevini devraldı

Fransa Cumhurbaşkanı Macron tarafından başbakanlığa atanan Philippe görevi Cazeneuve'dan devraldı. - Anadolu Ajansı

Fransa'da Philippe başbakanlık görevini devraldı
Bu içerik 118 kez okundu.

PARİS

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron tarafından başbakanlığa atanan Edouard Philippe görevi Bernard Cazeneuve'dan devraldı.

Başbakanlıktaki devir teslim töreninde kısa bir konuşma yapan Philippe, Cazeneuve ile kendisinin Normandiya bölgesinden olduğunu anımsatarak, Normandiya insanlarının ılımlı kişiler olduğunu ancak aynı zamanda fethetmeyi sevdiklerini söyledi.

Cazeneuve'un çok önemli bir dönemde bakanlıklar ve başbakanlık yaptığına işaret eden Philippe, kendisine teşekkür ederek, bundan sonra da başarılar diledi.

"Siz solcusunuz, ben sağcıyım"

Eski başbakanlardan Alain Juppe dahil kendisiyle çalıştığı ve etkilendiği kişileri sayan Philippe, Cazeneuve'a dönerek, "Siz solcusunuz, ben sağcıyım." ifadelerini kullandı.

Daha önce Sosyalist Parti üyeliği bulunan, halen merkez sağ Cumhuriyetçiler Partisinden Ulusal Meclis'te milletvekilliği yapmakta olan 46 yaşındaki Rouen doğumlu avukat Philippe'in kabinesini yarın akşam saatlerinde Macron'a sunması, kabinenin ise Macron başkanlığında çarşamba günü ilk toplantısını yapması bekleniyor.

Muhabir: Murat Ünlü

Fransada Philippe başbakanlık görevini devraldı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Elçibey'in doğum günü geniş edebi-kültürel etkinlikle anıldı
Elçibey'in doğum günü geniş edebi-kültürel etkinlikle anıldı
"Azerbaycan bayrağından Türklük simgesini kimse kaldıra bilmez!"