Advert Advert
Advert Advert

Merkel: Ürdün, İncirlik Üssü’ne Alternatif Olabilir

Almanya Başbakanı Merkel, Türkiye'nin Alman vekillere ret kararının ardından, "İncirlik Üssü'ne alternatifleri değerlendirmeliyiz. Ürdün bir olasılık" dedi.

Merkel: Ürdün, İncirlik Üssü’ne Alternatif Olabilir
Bu içerik 101 kez okundu.

İncirlik üssü'ndeki Alman askerlerini ziyaret etmek isteyen Alman Federal Meclisi bünyesindeki savunma komisyonundan bir heyete Türkiye'den ret kararı gelmesi üzerine Almanya alternatif üs arayışına girdi. Almanya Başbakanı Merkel, "İncirlik Üssü'ne alternatifleri değerlendirmeliyiz. Ürdün bir olasılık" açıklamasını yaptı.

"ALTERNATİFLERİMİZİ DEĞERLENDİRECEĞİZ"

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüşen Almanya Başbakanı Angela Merkel, görüşme sonrası yaptığı açıklamada İncirlik konusuna da değindi.

Merkel, "Alman birlikleri için alternatiflerimizi değerlendireceğiz. Ürdün bir olasılık." ifadelerini kullandı.

Günün erken saatlerinde hükümet sözcüsü Steffen Seibert de bir açıklama yapmış, açıklamada durumu 'kabul edilemez' olarak nitelemişti. Seibert, Washington'da bulunan Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel'in konuyu NATO müttefikleriyle konuşacağını belirtmişti.

"İNCİRLİK'TEN ÇEKİLMEYİ DÜŞÜNÜYORLAR"

Öte yandan, Alman Spiegel Online sitesi, Alman ordusunun İncirlik'ten çekilmeyi planladığını yazdı. Haberde, Türkiye'nin Alman vekillere izin vermemesi üzerine Alman makamlarının ilk kez somut bir şekilde Türkiye'den çekilmeyi planladıkları öne sürüldü. Almanya'nın önümüzdeki iki hafta İncirlik yerine alternatif olabilecek askeri üsleri inceleyeceği ifade edildi. Almanya'nın İncirlik yerine düşündüğü alternatifler arasında Ürdün, Kuveyt ve Kıbrıs yer aldığı iddia ediliyor.

Merkel Ürdün İncirlik Üssü Alternatif Olabilir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Elçibey'in doğum günü geniş edebi-kültürel etkinlikle anıldı
Elçibey'in doğum günü geniş edebi-kültürel etkinlikle anıldı
"Azerbaycan bayrağından Türklük simgesini kimse kaldıra bilmez!"