Advert Advert
Advert Advert

Yıldırım Resti Çekti: Almanya Yönünü FETÖ’cülere Değil Türkiye’ye Döndürmek Zorunda

Başbakan Yıldırım, "Almanya Türkiye ile ilişkileri geliştirmek istiyorsa yönünü FETÖ'cülere değil Türkiye'ye döndürmek zorundadır." dedi.

Yıldırım Resti Çekti: Almanya Yönünü FETÖ’cülere Değil Türkiye’ye Döndürmek Zorunda
Bu içerik 74 kez okundu.

Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti Grup Toplantısı'nda konuşma yapıyor. Başbakan Yıldırım, "Cumhuriyetin kurucularına öyle veya böyle dil uzatmak hiç kimsenin hakkı ve haddi değildir. Bu yersiz tartışmalarla kaybedecek 1 dakika bile vaktimiz yoktur. Önümüzde önemli, mühim meseleler var. Demokratik atılımlar, büyüme atılımları, gelişme hedefleri önümüzde duruyor. " dedi.

Başbakan Yıldırım'ın konuşmasından satır başları şöyle;

Anne her şeydir. Annelerimiz olmasa bizler olmazdık. Annesizliğin kadrini iyi bilen biriyim. Genç yaşta annemi kaybettim. Gönlümüz isterdi ki, Anneler Günü'nü çok daha mutlu analım. Muğla'da yaşanan trafik kazasında maalesef 14 anneyi kaybettik. Bu İzmir'in Buca ve Konak semtinde Anneler Günü etkinliklerine geçirmek üzere güneye giden ve elim trafik kazasında hayatını kaybeden bütün vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Ülkemizi derinden üzen bu hadise şüphesiz her yönüyle araştırılıyor, soruşturuluyor, kazanın sebebi bütün yönleriyle ortaya çıkacaktır. Gidenler geri gelmiyor, ama önemli olan bu ve buna benzer kazaların yaşanmaması için bundan sonra alınacak tedbirleri bu araştırmayla ortaya çıkarmak.

TOPLUMA MALOLAN İSİMLERİN ÜZERİNDEN KAOS ÇIKARTMAK İSTİYORLAR

Yakın zamanda bu olayla ilgili ayrıntılı bilgi verilecektir. Bugün Maçka'da terörle mücadele ederken hayatını kaybeden askerimize ve bütün şehitlerimize bir kez daha Allah'tan rahmet diliyorum. Ülkemizin birliğine ve beraberliğine gölge düşürmeye çalışan mihraklar maalesef oldu. Buradan kınıyorum. Şehit düşen savcının arkasından ailesinin ve sevenlerinin acısı bu denli tazeyken yakışıksız ifade kulananlarla ilgili yargı mercileri mutlaka gereğini yapacaktır. Yazılı sözlü medya içinde körüklenmeye çalışan manasız tartışmalara, öte yandan şahsı Türk milletine malolmuş kahramanlarımıza, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ve arkadaşları üzerinden toplumsal kaos oluşturma çalışmaları görmekteyiz.

CUMHURİYETİN KURUCULARINA DİL UZATMAK KİMSENİN HADDİ DEĞİL

19 Mayıs bağımsızlık ateşinin başladığı gündür. Bu kutlu yolun sonu bağımsız Türkiye Cumhuriyeti olmuştur. Cumhuriyetin kurucularına öyle veya böyle dil uzatmak hiç kimsenin hakkı ve haddi değildir. Bu yersiz tartışmalarla kaybedecek 1 dakika bile vaktimiz yoktur. Önümüzde önemli, mühim meseleler var. Demokratik atılımlar, büyüme atılımları, gelişme hedefleri önümüzde duruyor. Bu ülkeyi seven herkes, yazar, çizer, siyasetçi, yargı mensubu, işçi, memur, esnafına kadar milletimizin her bireyinin gelecek Türkiye vizyonuna katkı sağlaması gerekiyor. Son iki hafta içerisinde çok önemli iç ve dış temaslarda bulunduk. Bu ziyaretlerin ilk durağı Moldova oldu.

BU ULUSUN FERDİ OLMAKTAN BİR KEZ DAHA GURUR DUYDUM

Türkiye Moldova ilişkilerini kapsamlı olarak ele aldık. Orta vadede ticari hacmimizin 1 milyar dolara çıkarma kararlılığımızı ortaya koyduk. Moldova ile ilişkilerimizi bu yıl içerisinde yüksek düzeyli işbirliği seviyesine dönüştürme kararını aldık. Bu ziyaret marjında soydaşlarımızla da hasret giderdik. Bildiğiniz gibi Gökoğuz Yeri Moldova'nın güneyinde Türk soylarının, Gökoğuz Türkleri'nin yaşadığı yerdir. Burada soydaşlarımızın bizi ne kadar büyük bir sevgi ve muhabbetle karşıladıklarını doğrusu görünce bir kez daha bu ulusun bir ferdi olmaktan büyük gurur duydum. Bu vesile ile 4. Gagavuz Kongresi'ne katıldık. 20 değişik ülkeden gelen Gagavuz Türkleri ile hasret giderdik.

SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZ SOMALİ'YE ÇIKARMA YAPTI

Bir diğer ziyaretimiz ise Uluslararası Somali Konferansı'na katılmak üzere İngiltere oldu. Londra'daki konferansın dışında İngiltere Prensi, İngiltere Başbakanı, İngiltere Dışişleri Bakanı, ABD Savunma Bakanı, BM Genel Sekreteri, Almanya Dışişleri Bakanı, Somali ve Uganda Cumhurbaşkanı ile ikili görüşmeler yaptım. Somali Doğu Afrika boynuzunda bir ülke. Uzun yıllar İtalya ve İngiltere'nin sömürgesi olmuş ve son yıllarda bağımsızlığını kazanmış. Ancak sorunları azalmamış artmış. 2011 yılında artık uluslararası camia Somali diye bir devlet kalmadı ve Somali fiilen iflas etti dedi. O anda sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan yanına sivil toplum örgütlerinden temsilciler ve işadamlarıyla birlikte Somali'ye tabiri caizse çıkarma yaptı.

KONFERANSTA UNUTULMAZ SÖZ: İŞTE O ÜLKENİN ADI TÜRKİYE'DİR

Cumhurbaşkanımız buradan tüm insanlığa "İnsanlık öldüyse biz buradayız, Somali'deyiz. İnsanlığın dikkatini Somali'ye çekiyoruz" dedi. Adeta tükenme noktasına gelen o ülkede umutlar tekrar yeşerdi. Bu konferansta büyük büyük vaadler ortaya koyanlar vardı. Bir konuşmacının dediği gibi; "Bunlar arasında bir ülke var ki, o Somali'de hiçbir hesap yapmadan, plan içinde olmadan sadece oradaki insanların hayata tutunması, terörden korunması için fedakârlık yapıyor. Oraya hastaneler, klinikler, okullar yapıyor. Su kuyuları açıyor, tarımla ilgili projeleri gerçekleştiriyor. Güvenliği sağlamak için polis ve askerlerini eğitiyor. Havalimanını açıyor, seferler başlatıyor, deniz limanını açıyor, ticareti başlatıyor. Böylece orada korsanlığı sona erdiriyor. İşte o ülkenin adı Türkiye'dir."

ABD SAVUNMA BAKINA İFADE ETTİM: KABUL EDİLEMEZ

YPG ve DEAŞ hakkında kapsamlı görüşmeler yaptık. Adı ne olursa olsun; DEAŞ, PKK, YPG bunlar hepsi ölüm makinasıdır. Sınırlarımızın yakınında terör yapılanmasına olan hassasiyetimizi anlatma fırsatını bulduk. ABD Savunma Bakanı'na sebep ne olursa olsun bir terör örgütüyle dostumuz ve NATO'daki müttefikimiz ABD'nin bir başka terör örgütünü yok etmek için işbirliği yapması kabul edilebilir bir şey değildir. Bunu açık ve net bir şekilde kendilerine ifade ettim. Terör nereden gelirse gelsin kökünü kazımaya kararlıyız, gereğini yaparız.

ALMANYA'NIN FETÖ'CÜLERE İZİN VERMESİ İLİŞKİLERİMİZİ GERDİ

BM Genel Sekreteriyle yaptığımız ikili görüşmede ise Türkiye'nin BM nezdindeki çalışmaları, Türkiye-BM işbirliği, bölgesel konular bir şekilde ele alındı ve görüşüldü. BM'nin yeni Genel Sekreteri seçildikten sonra ilk resmi ziyaretini Türkiye'ye yapmış ve Türkiye'nin bölgedeki rolüne, mülteciler konusundaki yaptıklarına dikkat çekmişti. BM Genel Sekreteri'nden sonra başka görüşmelerimiz de oldu. Hepimizin bildiği gibi Almanya-Türkiye arasındaki ilişkiler 16 Nisan halkoylaması öncesi yaşanan olaylar nedeniyle gerilmiş ve tansiyonun düşürülmesi için her iki taraftan referandum sonrası olumlu yapıcı mesajlar verilmişti. Ancak Almanya'da geçtiğimiz hafta 15 Temmuz darbe girişimine dahli bulunan ve yurtdışına kaçan veya yurtdışında olan askerlere sığınma izni vermesi, iltica hakkı vermesi bu noktada ilişkilerimizin tekrar gerilmesi için önemli bir gelişme oldu.

ALMANYA YÖNÜNÜ TÜRKİYE'YE DÖNMEK ZORUNDADIR

Yıldırım Resti Çekti Almanya Yönünü FETÖ cülere Değil Türkiye Döndürmek Zorunda
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Elçibey'in doğum günü geniş edebi-kültürel etkinlikle anıldı
Elçibey'in doğum günü geniş edebi-kültürel etkinlikle anıldı
"Azerbaycan bayrağından Türklük simgesini kimse kaldıra bilmez!"