Advert Advert
Advert Advert

'AB'nin eski ve dışa kapalı bir yapı olmasını istemiyorum'

Fransız yapımcı Osouf, yıllar önce Türkiye Avrupa Birliği'ne girmek istediğinde bunu gerçekten desteklediğini belirterek, "AB'nin eski ve dışa kapalı bir yapı olmasını istemiyorum" dedi. - Anadolu Ajansı

'AB'nin eski ve dışa kapalı bir yapı olmasını istemiyorum'
Bu içerik 79 kez okundu.

İSTANBUL - HİLAL UŞTUK

9. Uluslararası TRT Belgesel Ödülleri'nin açılış filmi "Fransız Olamayacak Kadar Siyah"ın yapımcısı Valerie Osouf, "Film, Fransa'nın ırksal ayrımcılığını sorguluyor. Fransa'da insanların ten rengine bağlı olarak ayrım yapılmaması gerekiyor çünkü bir Fransız vatandaşı, diğer bütün Fransızlarla aynı eşit haklara sahiptir. Ancak gerçek bundan daha farklı." dedi.

Belgesel ödüllerinin açılış gecesinde yaptığı konuşmada, Fransa'nın sınırda kapısını çalan 70 bin insana kapısını açmazken, Türkiye'nin 4 milyon mülteciye kucak açan ülke olduğunu söyleyerek dikkati çeken Osouf, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Fransa gibi ülkelerin insanlara ders verdiğini ancak bu insani değerleri kendilerinin uygulamadığını dile getirdi.

Osouf, Türkiyeye ilk kez geldiğini ve İstanbul'da çok kısıtlı bir zaman geçirdiğini kaydederek, bu nedenle İstanbul ve Türkiye hakkında çok fazla yorum yapamadığını söyledi.

Türkiye'nin, kültürel çeşitlilik açısından harika bir örnek olduğuna işaret eden Osouf, şunları aktardı:

"Bilmediğim bir yer hakkında kesin görüşlere sahip olan biri değilim. Çünkü anlatılan ile yaşanılan arasındaki farkı iyi bilirim. Toplumdaki yerinize bağlı olarak, yapılan yorumlar arasında büyük farklılıklar olabilir. Bu nedenle de Türkiye ile ilgili bir ön yargım kesinlikle yok. Bir Avrupalı olarak, yıllar önce Türkiye Avrupa Birliği'ne girmek istediğinde bunu gerçekten desteklemiştim. Çünkü AB'nin eski ve dışa kapalı bir yapı olmasını istemiyorum. Duvarlar örmek yerine köprüler inşa etmesi gerektiğini düşünüyorum."

Yapımcı Osouf, Fransızların tek bir görüş etrafında toplanan bir toplum olmadığının altını çizerek, "Fransızlar, birbirinden çok farklı düşüncelerle kendilerini ifade eder. Almanya'daki kadar olmasa da Fransa'da da Türkiye'den gelmiş ya da Türk asıllı Fransızlardan oluşan bir Türk toplumu yaşıyor. Ben, açık fikirli sanatçılar, yazarlar, yönetmenlerden oluşan bir çevrede yaşıyorum. Bizler de toplumun çoğunluğuyla benzer şekilde düşünmüyoruz." diye konuştu.

"TRT Belgesel Ödülleri gerçekten çok iyi organize edilmiş"

Dün akşam sona eren TRT Belgesel Ödülleri etkinliğine de değinen Osouf, festivalin oldukça iyi organize edildiğini ve çok iyi filmlere yer verildiğini söyledi.

Valeri Osouf, festival programından da oldukça etkinlendiğini aktararak, "TRT Belgesel Ödülleri'nin harika olduğunu düşünüyorum. Gerçekten çok iyi organize edilmiş. Filmler, katılanlar, çalışanlar, hepsi gerçekten çok etkileyici insanlar ve programdaki film seçimi gerçekten çok üst düzey ve oldukça güzel." dedi.

ABnin eski dışa kapalı bir yapı olmasını istemiyorum
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Elçibey'in doğum günü geniş edebi-kültürel etkinlikle anıldı
Elçibey'in doğum günü geniş edebi-kültürel etkinlikle anıldı
"Azerbaycan bayrağından Türklük simgesini kimse kaldıra bilmez!"