Advert Advert
Advert Advert

Beşiktaş’ta 19 Mayıs Kutlaması Muammaya Dönüştü: Başkan ’İptal’ Dedi, Vali Yalanladı

Beşiktaş Belediyesi, 19 Mayıs etkinlikleri çerçevesinde 4 gün sürecek olan 'Gençlik Festivali'nin valilik kararıyla iptal edildiğini duyurdu. Ancak Vali Şahin, 'Şuan bende bilgi yok' açıklamasıyla belediyeyi yalanladı.

Beşiktaş’ta 19 Mayıs Kutlaması Muammaya Dönüştü: Başkan ’İptal’ Dedi, Vali Yalanladı
Bu içerik 95 kez okundu.

Geçtiğimiz iki yılda Beşiktaş Belediyesi tarafından 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında düzenlenen '19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik Festivali'nin, bu sene de 4 gün boyunca sürecek etkinlikler, sürpriz konserler ve rengerank Colour Up koşusuyla devam etmesi planlanıyordu.

Ancak Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar, bu akşam "Bağımsızlık İçin İlk Adım Yürüyüşü" ve Can Bonomo konseriyle başlayacak etkinliklerin Valilik tarafından iptal edildiğini duyurdu.

BELEDİYE BAŞKANI HAZİNEDAR'DAN AÇIKLAMA

Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar twitter üzerinden yaptığı yazılı açıklamada, "Bugün büyük bir üzüntü yaşıyoruz. Çünkü Cumhuriyetin en görkemli bayramlarından biri olan 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı coşkuyla kutlamaya hazırlanırken Beşiktaş'ın ve Beşiktaşlıların hiç haketmediği bir engellemeyle karşı karşıya kaldık. İstanbul Valiliği, 16-19 Mayıs 2017 tarihleri arasında belediyemiz tarafından Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında üçüncü kez gerçekleştirilen etkinliklerin ülkemizin bulunduğu şartlar, provokatif eylem ve olayların meydana gelebileceği, etkinliklere katılacaklar dahil halkın huzur, güven ve esenliğinin kamu güvenlik ve düzeninin bozulmasına ve toplumda panik oluşmasına sebebiyet verebileceği gerekçeleriyle uygun görülmediğini bildirmiştir" dedi.

"Ancak İstanbul'da çeşitli kurumların düzenlediği izinli festival ve şenliklerin huzur ve esenlik içinde yapıldığını gözlemekteyiz" diyen Hazinedar, "İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği Vodafone 12. İstanbul Yarı Maratonu 30 Nisan 2017 tarihinde koşulmuştur. Etnospor Kültür Festivali 11-14 Mayıs 2017 tarihleri arasında Yenikapı Meydanı'nda Dünya Etnospor Konfederasyonu tarafından gerçekleştirilmiştir. III. Beşiktaş Bilim, Kültür, Sanat ve Spor Şenlikleri, Beşiktaş ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü koordinatörlüğünde 15 Mayıs 2017 tarihinde Beşiktaş Demokrasi ve Özgürlük Meydanı'nda başlamıştır. Belediyemizin desteklediği etkinliğin 17 Mayıs 2017 tarihine kadar yukarıda anılan mekanda ve Ortaköy Meydanı'nda yapılmasına için verilmiştir" ifadelerini kullandı.

"BEŞİKTAŞ İLÇESİ İÇİN BÜYÜK BİR ÖNEM ARZ ETMEKTEDİR"

Hazinedar açıklamasına şöyle devam etti:

"Ancak söz konusu olan 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları etkinlikleri ve Beşiktaş olunca Valilik farklı bir tavır almıştır. Beşiktaş Belediyesi olarak şunun altını çizmeliyim ki 19 Mayıs 1919 tarihi Beşiktaş ilçesi için büyük bir önem arz etmektedir. Milli mücadelenin başlangıcı olarak kabul edilen Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarının Samsun'a hareket etmek için ilk adımı attıkları nokta Beşiktaş'tır. Bundan tam 98 yıl önce 16 Mayıs'ta gerçekleşen bu tarihi olayı Beşiktaşlılar ve İstanbullular, Beşiktaş'ın yeniden doğuşu olarak görmekte ve 16-19 Mayıs tarihleri arasında yapılan bayram etkinliklerini büyük bir coşkuyla sahiplenmektedir. Bu engellemeler Beşiktaş halkının ne Cumhuriyet ne de Atatürk sevgisini azaltmayacak aksine çok daha coşkulu bir şekilde sahip çıkmasına imkan sağlayacaktır. Tüm bu açıklamalarımızın ışığında Beşiktaş Belediyesi'nin öncülüğünde gerçekleştirilecek 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları ve Gençlik Festivali etkinliklerimizin Valilik tarafından iptal edildiğini üzüntüyle duyururum"

VALİ ŞAHİN: BİZİM KOMİTE OLARAK İPTAL ETTİĞİMİZ BİR KONU YOK

İstanbul Valisi Vasip Şahin, Beşiktaş Belediyesi'nin 19 Mayıs etkinliklerinin Valilik tarafından iptal edildiğini açıklamasıyla ilgili soruya,"Şu an bende bilgi yok" yanıtını verdi.

İstanbul Valisi Şahin, katıldığı toplantı sonrası gazetecilerin sorularına cevap verdi. "19 Mayıs kutlamalarıyla ilgili Beşiktaş'ta bir etkinlik vardı iptal edildi" şeklindeki soru üzerine Şahin, "Biz bayramla ilgili il kutlama komitesinde kararlar alırız ve o kararlarımızda uygularız. Bizim kararlaştırıp da komite olarak iptal ettiğimiz bir konu yok. Ama onun dışındaki hangi konudan bahsettiğinizi bilemiyorum ancak bakarız" dedi. Gazetecilerin 'meşaleli yürüyüş' hatırlatması üzerine Şahin, "Şu an bende bilgi yok, bakarız ona" yanıtını verdi.

VALİLİKTEN GÖNDERİLEN YAZIYI PAYLAŞTILAR

Öte yandan Beşiktaş Belediyesi, konuyla ilgili Valilikten gönderilen yazıyı paylaştı. İstanbul Valiliği'nden Beşiktaş Belediyesi'ne gönderilen yazılarda 16-19 Mayıs tarihlerinde yapılacak etkinliklerin "güvenlik" gerekçesiyle iptal edildiği bildiriliyor.

Valilikten gönderilen yazılarda bugün ve 19 Mayıs akşamı ve gecesi yapılması planlanan tüm etkinliklerin iptal gerekçesi, "Söz konusu talepler, ülkemizin bulunduğu şartlar dikkate alındığında provokatif eylem ve olayların meydana gelebileceği, etkinliklere katılacaklar da dahil halkın huzur, güvenlik ve esenliğinin, kamu güvenlik ve düzeninin bozulmasına ve toplumda panik oluşmasına sebebiyet verebileceği değerlendirilerek uygun görülmemiştir" şeklinde açıklanıyor.

Beşiktaş Mayıs Kutlaması Muammaya Dönüştü Başkan İptal Dedi Vali Yalanladı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Elçibey'in doğum günü geniş edebi-kültürel etkinlikle anıldı
Elçibey'in doğum günü geniş edebi-kültürel etkinlikle anıldı
"Azerbaycan bayrağından Türklük simgesini kimse kaldıra bilmez!"