Advert Advert
Advert Advert

“Turan Uygarlığına Giriş: Turan Mefkuresi ve Tanrıcılık” kitabı tanıtıldı

Bugün Bakü’de, Atatürk Merkezi`nde Azerbaycan Milli İlimler Akademisi Felsefe Enstitüsü bilim adamı ve Bütöv Azerbaycan Ocakları Sivil Toplum Örgütü’nün Türk Dünyası ile İlişkilerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Faik Elekberli`nin “Turan Uygarlığına Giriş: Turan mefkuresi ve Tanrıcılık” kitabının tanıtım töreni düzenlendi.

“Turan Uygarlığına Giriş: Turan Mefkuresi ve Tanrıcılık” kitabı tanıtıldı
Bu içerik 218 kez okundu.

Tanıtıma Azerbaycan’da faaliyet gösteren Sivil Toplum Örgütleri’nin, Siyasi Partilerin temsilcileri, bilim adamları vd katıldılar.

Tanıtımda konuşma yapan Özgürlük ve Dayanışma Partisi Genel Başkanı Sabir Rüstemhanlı monografinin tarihsel gerçeklerin açığa çıkmasında çok büyük öneme sahip olduğunu söyledi. Kitapta Türk halklarının oluşumuyla ilgili etnogenezi, dini-felsefi bakış açısının geniş şekilde araştırıldığını söyleyen Rüstemhanlı`nın sözlerine göre, yıllarca Azerbaycan Tarihi sınırlı bir arazi çerçevesinde araştırılmıştır:

“Ancak gerçek şu ki, tarihimiz Türk Dünyası tarihinden ayrı yazılmamalıdır. Zira, Azerbaycan Türk Dünyasının merkezidir. Bu nedenle bugün tanıtımı yapılan bu kitap bizim tarih bilimimiz için son derece önemli konuya adanmıştır”.

Türkçe Konuşan Ülkeler Parlamenterler Asamblesi (TÜRKPA) Genel Sekreteri Jandos Asanov söyledi ki, Turancılık dünyada en eski uygarlıklardan birisidir: “Turancılık ideolojisi araştırmacılar ve bizim için her zaman büyük ilgi uyandırmıştır. Bu açıdan ben Faik Elekberli`nin bu araştırmasının çok önemli olduğunu düşünüyorum”.

Yazar Faik Elekberli konuşma yaparak kitabı yazmaktaki amacının Türk Halkının felsefesini incelemek ve bunu insanlara ulaştırmak olduğu söyledi: “Benim atalarımın inandığı bir yol olmuştur, bu da Türkçülük, Tanrıcılık. Biz de kendi evlatlarımıza kendi yolumuzu göstermeliyiz. Bizim yolumuz Ali Bey Hüseyinzade’nin, Hüseyin Cavit’in yoludur. Bu eserlerle gençlere kendi tarihini hatırlatıyoruz, yol gösteriyoruz. Bu, kendine dönüştür. Ben Turan`dan yazdığım için gurur duyuyorum”.

Eldeniz Abbaslı.

Faik Elekberli tanıtım
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Elçibey'in doğum günü geniş edebi-kültürel etkinlikle anıldı
Elçibey'in doğum günü geniş edebi-kültürel etkinlikle anıldı
"Azerbaycan bayrağından Türklük simgesini kimse kaldıra bilmez!"