Advert Advert
Advert Advert

AP’den Türkiye ile Üyelik Müzakerelerinin Geçici Durdurulması Kararının Çıkması Bekleniyor

AP Genel Kurul toplantısı'nda, Türkiye ile sürdürülen üyelik müzakerelerinin geçici olarak dondurulması kararının çıkması bekleniyor. Ancak kararın bağlayıcılığı yok.

AP’den Türkiye ile Üyelik Müzakerelerinin Geçici Durdurulması Kararının Çıkması Bekleniyor
Bu içerik 260 kez okundu.

Avrupa Parlamentosu'nun (AP), Strasbourg'da bu hafta yapılacak genel kurul toplantısı, Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) üyeliği konusunda büyük önem taşıyor. Toplantıda, Türkiye ile sürdürülen üyelik müzakerelerinin geçici olarak dondurulması kararının çıkması bekleniyor. Ancak kararın bağlayıcılığı yok. AP Türkiye Raportörü Kati Piri, AP'deki parlamenterlerin büyük bölümünün müzakerelerin askıya alınmasından yana olduğunu açıkladı. Piri, Türkiye'deki olağanüstü hal (OHAL) kapsamında HDP milletvekillerinin gözaltına alınması üzerine, AB üyelik müzakerelerinin derhal askıya alınması çağrısında bulunmuştu.

TAVSİYE NİTELİĞİNDE

AP Genel Kurulu, yarınki oturumunda Türkiye'deki son gelişmeleri ele alacak. Toplantı sonrası Perşembe günü, Türkiye ile AB arasındaki müzakerelerin geçici olarak dondurulması önerisi de oylanacak. AP'nin Türkiye ile müzakereleri tek başına askıya alma yetkisi yok. Parlamentonun kararı, AB liderleri için tavsiye niteliğinde.

Türkiye Üyelik Müzakerenin Geçici Durdurulması Kararının Çıkması Bekleniyor
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Elçibey'in doğum günü geniş edebi-kültürel etkinlikle anıldı
Elçibey'in doğum günü geniş edebi-kültürel etkinlikle anıldı
"Azerbaycan bayrağından Türklük simgesini kimse kaldıra bilmez!"