Advert Advert
Advert Advert

'Bir tek CHP'li kalsa dahi parlamenter demokrasiden vazgeçmeyeceğiz'

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "Bu ülkede bir tek CHP'li kalsa dahi parlamenter demokrasiden asla vazgeçmeyeceğiz. Çünkü bu rejimi kuran Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarıdır. Biz Mustafa Kemal'in askerleriyiz. Nokta." dedi. - Anadolu Ajansı

'Bir tek CHP'li kalsa dahi parlamenter demokrasiden vazgeçmeyeceğiz'
Bu içerik 550 kez okundu.

İSTANBUL

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Bu ülkede bir tek CHP'li kalsa dahi parlamenter demokrasiden asla vazgeçmeyeceğiz, rejimi asla değiştirmeyeceğiz. Çünkü bu rejimi kuran Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarıdır. Biz Mustafa Kemal'in askerleriyiz. Nokta." dedi.

Ataşehir Belediyesince ilçenin çeşitli bölgelerinde yaptırılan sosyal yaşam alanlarının açılışı Kemal Kılıçdaroğlu'nun katılımıyla gerçekleştirildi.

Kılıçdaroğlu, herkesin sorunların çözümü için kendisine sorular yöneltmesi gerektiğini ve bu sorunların çözümünün ise CHP ile mümkün olduğunu ifade etti.

Hangi partinin ülkeyi aydınlığa çıkartacağının cevabının belli olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, "Türkiye'nin dış politikasında İran, Suriye, Irak, Mısırla ve Libya olmak üzere Avrupa Birliği ile İsrail ve Filistin ile hangi parti düzeltir? Bu soruyu sorun. Emin olun bu soruyu sorduğunuzda hayatında Cumhuriyet Halk Partisi'ne oy vermemiş vatandaş bile, 'bunu ancak Cumhuriyet Halk Partisi yapar' cevabını verir. Biz buna yürekten inanıyoruz. Düzeltmek zorundayız. Bu ülkeyi uygar ülke haline getirmek zorundayız. Cumhuriyeti kuranlar yani Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları Cumhuriyeti kurarken onu demokrasi ile taçlandırmak istediler. Şu an demokrasimiz giderek bozuluyor." diye konuştu.

"142 gazetecinin hapiste olduğu bir ülkede siz 'Demokrasi vardır' diyemezsiniz"

Gelinen noktada yaşanan sorunlarda herkesin sorumlulukları olduğunu ve çözümünün de yine birlikte mümkün olacağını aktaran Kılıçdaroğlu, "142 gazetecinin hapiste olduğu bir ülkede siz 'Demokrasi vardır' diyemezsiniz. On binlerce devlet memurunun ki bunların büyük bir çoğunluğu öğretmen, onları işinden atarsanız devlet memuriyetliklerini ellerinden alırsanız 'O ülkede demokrasi var' diyemezsiniz. Bir milyonu aşkın mağdur aile yaratırsanız, 'Onlar ağaç kökü yesin' derseniz bu ülkede huzuru sağlayamazsınız. Eğer bir ülkede kadın, erkek eşitliğini sağlamazsanız devlette liyakat getiremezsiniz, devleti çökertirsiniz." diye konuştu.

"Bütün sorumlulukları getirip benim omuzlarıma yıkıp 'Gel ey Kılıçdaroğlu bizi kurtar' diyemezsin. Yok öyle." diyen Kemal Kılıçdaroğlu, hep beraber, hep birlikte omuz omuza mücadele edilmesi gerektiğini dile getirdi.

"Bu ülkede hiç kimse cumhuriyeti ve parlamenter sistemi değiştiremez"

Parlamenter demokratik sistemin savunucusu olacaklarını vurgulayan Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

"Şimdi 'Parlamenter sistemden vazgeçilip başkanlık sistemine geçelim' deniliyor. Yani rejimi değiştirelim. Bu ülkede hiç kimse cumhuriyeti ve parlamenter sistemi değiştiremez. Bunun mücadelesini hep birlikte vereceğiz. Cumhuriyete ve demokrasiye hep birlikte sahip çıkacağız. Bizim Cumhuriyetimiz kurulurken, 1920 ve 1923'lerde alınteri vardı, kan vardı, gözyaşı vardı, her kuşaktan insanın verdiği mücadele vardı. Birileri geliyor 'Efendim parlamentoda çoğunluğu sağladık, rejimi değiştireceğiz' diyor. Rejim el kaldırıp indirmekle değişmez. Bir ülkenin rejimi tarihi belirler, kültürü, sosyolojik yapısı belirler. O nedenle hepimizin bilmesi gereken arkasında durması gereken konu parlamenter demokrasi sistemini güçlendirmektir. Milli irade diyoruz. Hangi Milli irade? Bir kişinin iradesi mi, milletin iradesi mi? Hiç kimse endişe etmesin. Bu ülkede bir tek CHP'li kalsa dahi parlamenter demokrasiden asla vazgeçmeyeceğiz, rejimi asla değiştirmeyeceğiz. Çünkü bu rejimi kuran Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarıdır. Biz Mustafa Kemal'in askerleriyiz. Nokta."

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, daha sonra kendisiyle birlikte törene katılan CHP'li milletvekilleri ve partililerle Örnek Mahallesi'de yaptırılan Mustafa Saffet Kültür Merkezi'ni hizmete açtı.

Muhabir: Selami Küçükoğlu

Bir tek CHPli kalsa dahi parlamenter demokrasiden vazgeçmeyeceğiz
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Elçibey'in doğum günü geniş edebi-kültürel etkinlikle anıldı
Elçibey'in doğum günü geniş edebi-kültürel etkinlikle anıldı
"Azerbaycan bayrağından Türklük simgesini kimse kaldıra bilmez!"