Advert Advert
Advert Advert

Bakanlık, otizmli bireyler için harekete geçiyor

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nca hazırlanan, Otizm Spektrum Bozuklukları Ulusal Eylem Planı, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nde açıklanacak.

Bakanlık, otizmli bireyler için harekete geçiyor
Bu içerik 288 kez okundu.

Engellilere yönelik çeşitli çalışmalar yürüten Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nca uzun süredir üzerinde çalışılan Otizm Spektrum Bozuklukları (OSB) Ulusal Eylem Planı'nda sona gelindi.

Başbakan Binali Yıldırım tarafından kamuoyuyla paylaşılması planlanan çalışmada, otizm tanısı konulmuş bireyler ve ailelerinin ihtiyaçlarını karşılamak, yaşam kalitelerini artırmak ve onlara destek vermek amacıyla 7 başlık altında 65 tedbir geliştirildi.

Eylem planına göre, tanı almış çocuğu olan ailelerin, otizm konusunda bilgilendirilmesi, bilinçlendirilmesi, eğitilmesi ve yönlendirilmesi sağlanarak, onlara gerekli sosyal destek verilecek.

Otizmlilerin eğitimsel değerlendirilmeleri, sınav düzenlemeleriyle eğitim ihtiyaçlarının karşılanmasının da sağlanacağı eylem planına göre, otizmli bireylerin istihdamları ve bu konuda çalışma hayatıyla ilgili düzenlemeler yapılacak.

Otizmli bireylerin eğitimlerinde insan kaynakları geliştirilecek, erişebilirlik, sosyal güvenlik, sosyal yardım ve sosyal hizmetle toplumsal yaşama tam katılımları sağlanacak.

- "Doğru tanılama en önemli adım"

Otizm ve Engelli Dernekleri Federasyonu Başkan Yardımcısı, Engelsiz Hayat Dayanışma Derneği Başkanı Adem Kuyumcu, 1 milyon civarında otizmli birey ve aileleriyle yaklaşık 4 milyon kişiyi etkileyecek Otizm Eylem Planı'nın uygulanmasının önemine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Ülkemizde engellilerle ilgili yapılan kanun ve yönetmeliklerin uygulanması konusunda aksamalar olduğunu görüyoruz ve mücadele ediyoruz. Otizm Eylem Planı'nın hayata geçmesinde, uygulamaların nasıl yapıldığını, nerelerde aksamalar olduğunu tespit edip raporlamak ise biz sivil toplum örgütlerine düşmektedir. Bu bağlamda 4 federasyon, dernek ve vakıfların bir çalıştay düzenleyerek iş birliği yapılması konusunda fikir ve eylem birliğine varıldı. Eylem planının uygulama aşamasında, bireysel olarak da sorumluluk alıp izleme ve denetleme yapacağız."

otizm eylem planı eğitim otizm Dünya Engelliler Günü
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Elçibey'in doğum günü geniş edebi-kültürel etkinlikle anıldı
Elçibey'in doğum günü geniş edebi-kültürel etkinlikle anıldı
"Azerbaycan bayrağından Türklük simgesini kimse kaldıra bilmez!"