Advert Advert
Advert Advert

Doç. Dr. Faik Elekberli BAO Genel Başkan Yardımcılığına atandı...

Elekberli; BAO olarak temel görevimiz Türkistan-Uygurustan, Anadolu, Kırım-Tataristan ve Kerkük-Halep Türklüğünü Azerbaycan’da birleştirmektir.

Doç. Dr. Faik Elekberli BAO Genel Başkan Yardımcılığına atandı...
Bu içerik 830 kez okundu.

 

Faik Elekberli: “Azerbaycanı Türklüğün, Turançılığın düşünce merkezi haline getirmeliyiz”

Bütöv Azerbaycan Ocakları (BAO) Derneği’nin 19 Kasım 2016 tarihli toplantısında Başkan Yardımcıları atanmıştır. Türk Dünyası ile İlişkiler üzere Başkan Yardımcılığına atanan Doç. Dr. Faik Elekberli (Gazenferoğlu) ilk açıqlamasını haberizlem.com’a yaptı.
Elekberli şunları söyledi:

BAO olarak temel görevimiz Türkistan-Uyğurustan, Anadolu, Kırım-Tataristan ve Kerkük-Halep Türklüğünü Azerbaycan’da birleştirmektir.

Bugün bağımsız Türk Cmhuriyetleri olmakla diğer Türk ellerinin, bütün olarak ise Türk Dünyasının düşünce ve ruhca bütünleşmesi için 20. yüzyılın sonlarından başlayarak yeni bir dönem başlamıştır. Son iki yüzyılda birbirinin ardınca aksiliklere uğrayan Türk halkları bunun sonucunda paramparça olmuş, birliği ve diriliği hayli zarar görmüş. Ancak Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla dünyada bağımsız yeni Türk Cumhuriyetlerinin ortaya çıkması Türk Birliği kavramını yeniden gündeme getirmiştir. Aynı zamanda Türk Birliği’nin düşünceden gerçeğe dönüşmesi yolunda ilk önemli adımlar atılmaya başlanmıştır.

Ancak çok yazıklar olsun ki, bağımsızlığımızı kazanmamızdan 25 yıl içinde Türk Cumhuriyetlerinin hem içlerindeki “Rus komünist” düşünceli yöneticilerden kurtulabilir bilmemeleri, hem de Türkiye’nin onlara istenilen düzeyde destek vermemelerinin sonucu olarak en azından manevi-ideolojik anlamda ciddi sorunlardan bilmediler. Özellikle, Turgut Özal ve Süleyman Demirel gibi Türkiye Cumhurbaşkanlarının Türk devletleriyle ilgili olarak birçok durumda yanlış yol tutuşu bu günümüzün acı reallığıdır. Düşünüyorum ki, Türk Birliği düşüncesinin daha yakın bir zamanda gerçekleşmesi için önümüzde bir takım görevler durmaktadır. Bugün Azerbaycan Türk gençliğinin önünde, öncelikle Azerbaycan topraklarını bütünleşdirmek gibi şerefli bir misyon durur. Çünkü 2 yüzyıl önce Azerbaycan topraklarının bir bölümünün Çarlık Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra sadece Kaçarlar devleti değil, genel olarak Türk Dünyası, Turan ülküsü ciddi bi travma almıştır. Azerbaycan’ın bütünlüğüne yapılan darbe bir yandan Kaçarların Türklük bilincini olumsuz yönden zedelemiş ve sonucda onun 1925 yılında devrilmesine neden olmuşsa, diğer taraftan Hıristiyan dünyasının Turan’ın büyük bir bölümünde ağalığına yol açmıştır. Bunun tek anlamı odur ki, Azerbaycan’ın parçalanması sadece Azerbaycan Türklüğünün değil, Türklüğün ve Turançılığın ciddi darbe almasına neden olmuştur.

Elekberli’ye göre, tüm bunladan sonuç çıkararak Azerbaycan Türkleri Turancılık yolunda boyunlarına düşen yükü iyice idrak etmelidirler: “Çarlık Rusyası’nın yıkılmasından sonra Azerbaycan’ın kuzey bölümünde büyük ideolog ve devlet adamı Mehmet Emin Resulzade’nin liderleğinde bağımsız Azerbaycan Cumhuriyeti kurulmuştur. Aslında bu küçük Türk Devletine Azerbaycan isminin verilmesi bir yandan varisliyi sürdürmek idiyse, diğer yandan gelecekte Azerbaycan’ın bütövleşmesine, dolayısıyla büyük Türk Devleti kurmaya zemin hazırlamaktı. Bu anlamda Milli Azerbaycan görüşünün mahiyetinde Azerbaycan’ın bütünlüğüne ulaşmak üzere, Türklük ve Turancılık yolunda yeni bir aşamaya dahil olmak temel hedefleri konmuştur. Bunu Azerbaycan’ın ve Turan’ın düşmanları iyi anlamaları idiler ki, 70 yıl Azerbaycan Cumhuriyeti’nin bağımsız olarak yaşamasına imkan vermediler. Ama Resulzade’nin dediği gibi, “Bir kere yükselen bayrak bir daha inmez” prensipi ile yeniden özgürlüğüne kavuşan Kuzey Azerbaycan Güney Azerbaycan için de bir teşvik rolünü oynamaktadır. Bütöv Azerbaycan Ocakları Derneği’nin (BAO) önündeki temel hedef de önce Azerbaycan’ı bütövleştirmek, daha sonra Turan’a-Türk Birliği’ne nail olmaktır “.

Azerbaycan bilim adamı onu da bildirdi ki, Türkler için Türkçülük-Turançılık bir bakış açısı, inanç, felsefedir: “Bizler, hiçbir zaman Turancılık üzerinden siyaset yapmadıq, yapmayacağız da. Çünkü TÜRKLÜYÜMÜZ inancımız olduğu kadar da, Türk Devletlerinin bağımsızlığını sonuna kadar korumak da boyunumuzun borcudur. Türk Vatanımızı, Türk Devletlerimizi ne olursa olsun son damla kanımızadek, son nefesimizedek savunacak, onun ugrunda ya şehit, ya da gazi olacağız! Bizim bir sifetimiz, bir yüzümüz, bir yolumuz, bir inancımız var: Bütöv Azerbaycan, Türklük, Turançılık!!! Türk demek Rusya’nın, Arap devletlerinin, Batı devletlerinin değil, kendi soydaşlarının, kendi inançdaşlarının, kendi Turandaşlarının yanında yer almaktır “.

Elekberli onu da bildirdi ki, bugün Türk Dünyasında en önemli yük kuzeyli-güneyli Azerbaycan Türkleri’nin boynuna düşmektedir: “20. yüzyılın başlarında olduğu gibi, Azerbaycan’ı Türklüğün, Turançılığın düçünce merkezi haline getirmeliyiz. Bunu sadece coğrafi anlamda değil, aynı zamanda ideolojik anlamda da anlamak gerekir. Eğer Azerbaycan Türklüğü yeni bir döneme ayak koyup Tebriz’i Türklüğün, Turançılığın merkezi haline getirmeyi başararsa, o zaman sadece Orta ve Yakın Doğu’da değil, tüm dünyada ciddi değişikliklere neden olacaktır. Bugün Bütöv Azerbaycan Ocakları olarak temel görevimiz Türkistan-Uyğurustan, Anadolu, Kırım-Tataristan ve Kerkük-Halep Türklüğünü Azerbaycan’da birleştirmek. Bunun için öncelikle Türk illerine geziler düzenleyerek oralarda konferanslar ve seminerler vermeyi düşünüyoruz. Burada da temel amacımız ortak Türk tarihinin, Türk dilinin geliştirilmesidir. Ancak en temel görevimiz gerçek manada daima olacak Türk Araştırma Merkezi veya Türk Araştırma Enstitüsü’nün kurulmasına çalışmak olacaktır. 

Artık Türk tarihini, Türk felsefesini, Türk dilini, Türk edebiyatını bir merkezden öğrenmenin ve ortak eğitime geçmenin zamanıdır “.

Faik Elekberli ile irtibat kurmak için:
E-mail: faikalekperov@mail.ru
Facebook: faiq.elekberov.7

Haber; Eldeniz Abbaslı

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Elçibey'in doğum günü geniş edebi-kültürel etkinlikle anıldı
Elçibey'in doğum günü geniş edebi-kültürel etkinlikle anıldı
"Azerbaycan bayrağından Türklük simgesini kimse kaldıra bilmez!"