Advert Advert
Advert Advert

'Tahir Elçi PKK şakşakçısı değildi'

AK Parti'li Boynukara, "Tahir Elçi, klasik PKK şakşakçısı değildi, PKK'nın yanlışlarına ayna tutan biriydi. Bu anlamda terör örgütünün tekerine çomak sokan bir insandı. Sadece bu nedenle bile hedefe konulduğuna inanıyorum" dedi. - Anadolu Ajansı

'Tahir Elçi PKK şakşakçısı değildi'
Bu içerik 206 kez okundu.

TBMM

AK Parti Adıyaman Milletvekili Adnan Boynukara, eski Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin katilinin terör örgütü PKK olduğunu öne sürerek, "Elçi, klasik PKK şakşakçısı değildi, PKK'nın yanlışlarına ayna tutan biriydi. Bu anlamda terör örgütünün tekerine çomak sokan bir insandı. Sadece bu nedenle bile hedefe konulduğuna inanıyorum." dedi.

HDP, Danışma Kurulu toplanamadığı için Elçi'nin öldürülmesiyle ilgili araştırma önergesinin bugün görüşülmesini grup önerisi olarak Genel Kurula getirdi.

AK Parti Adıyaman Milletvekili Adnan Boynukara, grup önerisi aleyhinde yaptığı konuşmada, demokrasiden, sivil siyasetten yana olan Elçi'nin öldürüldüğünü ifade etti.

Elçi'nin olayın meydana geldiği yerde olmasının nedenini soran Boynukara, Elçi'nin, PKK terörüne dikkat çekmek, Diyarbakır'ın tarihi, doğal değerlerini korumak için orada olduğunu belirtti.

"PKK tezlerine karşı çıkanları hedefe koydu"

Terör örgütlerinin doğasında ara renklerin olmadığına işaret eden Boynukara, terör örgütü PKK'nın da kendi tezlerine karşı çıkanları hedefine koyduğuna, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde, PKK'nın hedefinde olan kitlenin az olmadığına dikkati çekti.

Boynukara, Elçi'nin öldürülmesinin, Musa Anter olayını hatırlattığını dile getirerek, Elçi'nin katledilmesi olayının gözdağı olduğunu, PKK'nın sıklıkla başvurduğu gözdağı stratejisinin bir ürünü olduğunu belirtti. Terör örgütünün, başarısızlığı ve yanlışlarının tartışılmasından korktuğunu, bunun özeleştiriye dönüştürüleceğini bildiğini, tek yol ve çıkışının öldürmek olduğunu vurgulayan Boynukara, PKK terör örgütünün bu stratejisini ortaya koyan onlarca örnek verebileceğini anlattı.

Terör örgütünün televizyon kanalında yorumcunun, olaydan kısa süre önceki sosyal medya paylaşımında, "PKK'ya tek laf söyleyenin yaşam hakkı olmadığını" belirttiğini kaydeden Boynukara, bunun bir tehdit olduğunu vurguladı.

Boynukara, Elçi'nin bu açıklamadan kısa bir süre önce, şehirlere inen yasadışı silahlı grupların ilçelerden ayrılmasını ve hendeklerin kapatılmasını söylediğini anımsattı. Elçi'nin bu açıklamadan dolayı hedef olduğunu dile getiren Boynukara, "Elçi iyi bir hukukçu, insan hakları savunucusu, değerli bir insandı. PKK ve türevleri için ise varlığı tehdit, ölüsü ise yararlanılacak malzemeydi. Ben katilin PKK olduğunu söylüyorum. Elçi, klasik PKK şakşakçısı değildi, PKK'nın yanlışlarına ayna tutan biriydi. Bu anlamda terör örgütünün tekerine çomak sokan bir insandı. Sadece bu nedenle bile hedefe konulduğuna inanıyorum. Rahmetle anıyorum." diyerek sözlerini tamamladı.

Bu arada HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, "Anma.' diye laf attı.

Beştaş'ın sözlerini sürdürmesi üzerine Boynukara, "Tahir Elçi PKK'lı değil. Var mı itirazınız? Siz savcı mısınız?" diye karşılık verdi.

HDP'liler ile AK Parti'lilerin karşılıklı laf atmalarının devam etmesi üzerine TBMM Başkanvekili Pervin Buldan, birleşime ara verdi.

Aranın ardından görüşmelere devam edildi.

Konuşmaların ardından yapılan oylamada HDP'nin grup önerisi kabul edilmedi.

Muhabir: Meltem Öztürk

Tahir Elçi PKK şakşakçısı değildi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Elçibey'in doğum günü geniş edebi-kültürel etkinlikle anıldı
Elçibey'in doğum günü geniş edebi-kültürel etkinlikle anıldı
"Azerbaycan bayrağından Türklük simgesini kimse kaldıra bilmez!"