Advert Advert
Advert Advert

Angela Merkel: Türkiye ile yeni başlık açılamaz

Alman basınına sızan Başbakan Merkel'in "Türkiye ile yeni başlık açılamaz" sözünü Hükümet Sözcüsü Seibert doğruladı. Seibert, Türkiye ile ilişkilerde bir tavır değişikliğinin de olmadığını söyledi.

Angela Merkel: Türkiye ile yeni başlık açılamaz
Bu içerik 259 kez okundu.

Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye’yle müzakereleri dondurmayı öneren tavsiye kararından sonra Almanya Başbakanı Merkel, Türkiye’yle yeni başlıkların açılamayacağını söyledi.

Hürriyet'te yer alan habere göre dün Alman basınına sızan Başbakan Angela Merkel’in Türkiye ile AB müzakerelerinde yeni başlık açılmasına karşı olduğuna dair haberleri Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert doğruladı. Ancak Türkiye ile ilişkilerde bir tavır değişikliği olmadığını savunan Seibert, “AB, Türkiye ile yıllardır ucu açık müzakereler sürdürüyor. Mevcut şartlar altında yeni başlıkların açılması düşünülemez” dedi.

Baskı tedbirlerine eleştri

Seibert, ‘Yeni başlıkların açılması için hangi şartların değişmesi gerekiyor’ sorusuna şu yanıtı verdi: “Bu, AB üyeleri arasında konuşulması gereken bir konu. Türkiye’de muhalefete, medyaya, bilim insanlarına karşı baskı tedbirlerine Almanya ve Avrupa’da eleştiriler var. Bu elbette AB üyeleri çevresinde konuşulması gereken bir gelişme.”

Seibert, ‘Aralık ayı ortasında yapılacak AB devlet ve hükümet başkanları zirvesinde, Merkel, Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye’yle müzakerelerin durdurulması önerisini onaylayacak mı’ sorusunu ise şöyle yanıtladı:

Geliştirmek bizim yararımıza


“Bu konunun gelecek Avrupa Konseyi toplantısında gündeme gelip gelmeyeceğini bilmiyorum. Eğer gelirse, buna AB üyesi ülkeler yeni gelişmeler ve Türkiye’den de gelecek tavırlar ışığında karar verecek. Bu görüşmelerin nasıl sonuçlanacağını kestiremem.” Türkiye ile ilişkileri göz ardı edemeyeceklerini de söyleyen Seibert, “Bu ilişkileri korumak, şu anda kolay olmasa bile bu ilişkileri geliştirmek bizim yararımıza. Biz bunu Almanya’daki insanlara, Türkiye’deki ve Avrupa’daki insanlara borçluyuz” diye konuştu. Dün Bild gazetesi Merkel’in Hıristiyan Demokrat parlamenterlere yönelik bir toplantıda ‘Türkiye ile yeni başlıkların açılmasına karşıyım’ dediğini yazmıştı.

merkel avrupa birliği müzakere
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Elçibey'in doğum günü geniş edebi-kültürel etkinlikle anıldı
Elçibey'in doğum günü geniş edebi-kültürel etkinlikle anıldı
"Azerbaycan bayrağından Türklük simgesini kimse kaldıra bilmez!"