Advert Advert
Advert Advert

Ak Parti Başkan yardımcısı Kurtulmuş: AB ordu kurmazsa dağılır

Gündeme ilişkin soruları TRT'de yanıtlayan Kurtulmuş, AB ile Türkiye arasındaki ilişkiler ve 15-16 Aralık'ta yapılacak Liderler Zirvesi'ne ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Kurtulmuş, "AB eğer ortak ordusunu kuramazsa dağılma sürecine girer" diye konuştu.

Ak Parti Başkan yardımcısı Kurtulmuş: AB ordu kurmazsa dağılır
Bu içerik 184 kez okundu.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, TRT Haber'de canlı yayınlanan özel programda, gündeme ilişkin değerlendirmede bulundu, soruları cevapladı.
"ABD'nin pozisyonunun, yeni başkanla birlikte yeni yılda değişmesine dair sinyaller var mı, yeni yönetimle birlikte bizi neler bekliyor?" sorusu üzerine Kurtulmuş, "Bu yorumları yapmak için çok erken. Yani önce Sayın Trump'ın etrafı şekillenecek. Ama şu çok net görülüyor, Trump'ın, Amerika'nın bölgedeki askeri varlığını mümkün olan en kısa süre içinde azaltacağı açık. Bu, bir an evvel arkasında çatışmaları mümkün olduğunca azaltarak, oradan çekilme stratejisi demektir. Aslında Sayın Obama da ilk dönemlerinde böyle niyetlenmişti ama maalesef bunu yapamadı" ifadelerini kullandı.

Türkiye'ye ihtiyaç artacak

Kurtulmuş, şöyle devam etti: "Böyle baktığınız zaman eğer Amerika buradaki askeri varlığını azaltmak durumunda kalacaksa Ruslar'ın da yeni bir denge unsuru olarak bölgeye girdiğini düşünürsek hele bir de Suriye'de bir barış süreci ortaya çıkarsa bu süreçlerde ABD'nin tekraren söylüyorum, bölgedeki ekonomik ve siyasi bakımdan istikrarlı bir ülke olarak Türkiye'ye olan ihtiyacı artacaktır. Bu politikalarda değişiklik yapılmasına neden olacağını düşünüyorum. Bu emareler var ama şimdiden 'Bu kesin böyle olacaktır.' demek doğru değil. Türkiye olarak böyle bir beklentimiz var. Böyle bir ümidimiz var. Bu yönde yeni yönetimle birlikte de Türkiye'nin bazı ortak noktalarda buluşabileceğini görüyoruz. Bir başka mesele de kuvvetle muhtemel Feto'yla ilgili olarak da yeni yönetimde ciddi bir tavır değişikliği ortaya çıkacak. Çünkü yaptığımız dış temaslarda görüyoruz ki 15 Temmuz'dan sonraki gibi değil. Orada da yeni olumlu anlamda birtakım meseleler ortaya çıkıyor. Bunun bir terör örgütü olduğu, Türkiye'yi zehirlemeye çalıştığı yönünde. Hele hele şimdi şu mahkemeler açıldı. Burada ortaya çıkan itiraflar, mahkemelerdeki ifadeler de ortaya çıktıkça ben bu anlamda da Feto'nun iadesi konusunda adımların atılabileceğini düşünüyorum."

Başından beri şeffaf bir süreç

Başbakan Binali Yıldırım ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli arasında bugün gerçekleşen görüşme, sonrasında yapılan açıklamalar ve başkanlık sistemine ilişkin değerlendirmesi sorulan Kurtulmuş, MHP ile yapılan müzakerelerin, başından beri şeffaf, kamuoyu önünde konuşulan bir süreç olduğunu söyledi. Metnin son şeklinin verilmesi için her iki partideki hukukçuların bir araya geleceğini son düzenlemeleri yapacaklarını anlatan Kurtulmuş, “Sonuçta MHP’nin de kabul ettiği bir metin olarak bugünkü varılan anlaşma sonucu, AK Parti’nin imzaladığı bir metin olarak Meclis’e gelecek. Ama bu metnin içeriği, MHP’nin de kabul ettiği bir içerik olacak. Herhalde önümüzdeki hafta içerisinde bu gündeme gelmiş olacak, parlamentoya gönderilmiş olacak Bütçe görüşmeleri bittikten sonra da Meclis Genel Kurulu’na getirilerek bu konu Meclis’in gündemine sokulmuş olacak. Hayırlı olsun. Bu, Türkiye için önemli bir dönüm noktasıdır, önemli bir virajdır. Bu virajı inşallah Türkiye selametle aşar, yürütmenin tek bir elde toplandığı sisteme doğru Türkiye gider.” değerlendirmesinde bulundu.

Kimin ihmali varsa bedelini ödeyecekler

Adana'nın Aladağ ilçesinde 12 kişinin hayatını kaybettiği yangına ilişkin iddiaların hatırlatılması üzerine Kurtulmuş, "Bir kere bu yangında ihmali, kusuru, hatası kimin varsa hangi kurumun, hangi kuruluşun varsa bunlar hepsi bedelini ödeyecekler, böyle şey yok. Soruşturma devam ediyor. Burada dahli olanlar, bu büyük acıda bir şekilde bunu ortaya çıkmasında payı olanlar, herkes bunun hesabını vermelidir. Son derece acı bir durum ama bir şekilde de hemen bu soruşturma devam ederken şu söyledir demek istemiyorum. Süreç titizlikle takip edilecek, kontrol edilecek. Soruşturmalar başlatıldı. Bu soruşturmalar çerçevesinde kimin, nerede, ne kadar kusuru varsa bunun hesabını verecektir" ifadelerini kullandı.

"Dolarizasyon azaltılmalı"

(Ekonomik aktivitelerin Türk lirası üzerinden yapılması) Mühim olandolarizasyonu azaltmaktır, Türk parası üzerinde alışverişin yapılmasıdır"-"Mümkün olduğu kadar taşeron konusundan Türkiyeyi kurtaracak adımların atılmasıama bunu yaparken de kamunun üzerine yeni bir yükün doğmaması için çeşitlimodeller üzerinde çalışmalar yapıldı, Bakanlar Kurulu'nda bunlar sunuldu, bununsonucunda bir karar verilecek"-

AB ortak ordu kurmazsa dağılır

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Avrupa Birliği (AB) ile Türkiye arasındaki ilişkiler ve 15-16 Aralık'ta yapılacak Liderler Zirvesi'ne ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

"AB hukuk sistemini kurdu, para birimini oluşturdu, parlamentosunu kurdu, bir devlet olma, ortak bir Avrupa devleti olma konusundaki adımların önemli bir kısmını yaptı ama ortak bir ordu kuramadı." diyen Kurtulmuş, "AB eğer ortak ordusunu kuramazsa dağılma sürecine girer. Bugün AB'nin karşılaştığı entemel mesele kendi iç siyasi entegrasyonunu sağlamakta zorlanmasıdır." dedi. AB'nin Türkiye'ye karşı hep iki yüzlü, çifte standartlı tavırlarsergilediğini vurgulayan Kurtulmuş, şunları kaydetti:

AB ciddi yol ayrımında

"AB çok açık bir yol ayrımında, bunu asla siyasi bir tehdit içins öylemiyoruz, yanlış anlamasınlar. AB artan bu ırkçılık, İslamofobi, yabancı düşmanlığının somut hale indirgenmiş şekli bazı siyasetçiler nezdinde Türkiye düşmanlığıdır, o Türkiye düşmanlığının içerisinde de Erdoğan düşmanlığıdır. Buaslında sadece Türkiye, Erdoğan'a karşı bir siyasi operasyon değil, Avrupa'nın iç konsolidasyonunu ortadan kaldıran bir siyasi operasyondur. Kurtulmuş, "Bizgöçmenlerin Avrupa'ya geçişini engelleyeceğiz, bunun karşılığında da AB Türkvatandaşlarına vize serbestisi tanıyacak. Üzerimize düşen sorumlukların tamamınayakını yerine getirdik ama ondan sonra öyle bir noktaya geldi k 'TerörleMücadele Yasası'nı gözden geçirin.' Birtakım mazeretler ortaya konulmaya çalışıldı.

numan kurtulmuş anayasa fetö
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Elçibey'in doğum günü geniş edebi-kültürel etkinlikle anıldı
Elçibey'in doğum günü geniş edebi-kültürel etkinlikle anıldı
"Azerbaycan bayrağından Türklük simgesini kimse kaldıra bilmez!"