Advert Advert
Advert Advert

Avrasya Tüneli bugün açılıyor

İstanbul trafiğine çözüm olması beklenen 1.2 milyar dolarlık Avrasya Tüneli bugün açılıyor. Göztepe-Kazlıçeşme arasını 15 dakikaya indirecek tünelde geçiş ücreti otomobil için 4 dolar+KDV, minibüsler için 6 dolar+KDV karşılığı Türk lirası olacak.

Avrasya Tüneli bugün açılıyor
Bu içerik 238 kez okundu.

Türkiye’nin en önemli ulaşım projelerinden biri olan Avrasya Tüneli bugün açılıyor. Tünel ile, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Marmaray’dan sonra İstanbul’da iki kıta 5’inci kez birleşmiş olacak. 1.2 milyar dolara mal olan Avrasya Tüneli’nden sadece otomobil ve minibüsler geçiş yapacak. 5.2 kilometrelik tünelin hem Avrupa hem de Asya Yakası’nda toplam 8 gişe bulunacak. Araçla ilk geçişi ekim ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gerçekleştirdiği Avrasya Tüneli, bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın katılacağı törenle hizmete giriyor.

Denizaltında 5.4 kilometre

İstanbullular, resmi açılışın ardından Avrasya Tüneli’ni 21 Aralık saat 07.00’dan itibaren kullanabilecek. Tünelin kullanımı, ilk etapta saat 07.00 ile 21.00 saatleri arasında 14 saat olarak gerçekleşecek. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, ilk etapta yapılacak ölçümlerin değerlendirileceğini ve tam zamanlı olarak 30 Ocak’tan sonra hizmete sokmayı planladıklarını belirtmişti. Asya ve Avrupa ilk kez deniz tabanının altından karayolu tüneliyle birleştirecek tünel, İstanbul’da araç trafiğinin yoğun olduğu Kazlıçeşme-Göztepe (Çatladıkapı-Harem) hattında hizmet verecek. Toplam uzunluğu 14.6 kilometrelik olan güzergahın 5.4 kilometrelik bölümü, iki katlı olarak deniz tabanı altına yerleştirildi. Bu çalışmalarla yolculuk süresinin 100 dakikadan 15 dakikaya inmesi planlanıyor. Tünelin en derin bölümü deniz seviyesinden 106 metre aşağıda bulunuyor.

ATAŞ işletecek

Avrasya Tüneli İşletme İnşaat ve Yatırım AŞ (ATAŞ), 2009 yılında Avrasya Tüneli’ni gerçekleştirmek üzere kuruldu. Türkiye’den Yapı Merkezi ve Güney Kore’den SK E&C şirketleri, ATAŞ’ın iki eşit ortağı konumunda.

Her iki yönde de ücret alınacak

- Tünelde maksimum hız saatte 70 kilometre olarak belirlendi.

- Tünelde her iki yönde de geçişler ücretli olacak.

- Sürücüler tünel geçiş ücretini Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) ve Otomatik Geçiş Sistemi (OGS) aracılığıyla ödeyebilecek.k Ayrıca bir nakit gişesi bulunma-yacak, araçtaki yolcular için ayrıca ödeme yapılmayacak.

Ünlülerin bilinmeyen hastalıkları

Dünyanın en yaşlı kadının yediği tek gıda

avrasya tüneli boğaz ATAŞ
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Elçibey'in doğum günü geniş edebi-kültürel etkinlikle anıldı
Elçibey'in doğum günü geniş edebi-kültürel etkinlikle anıldı
"Azerbaycan bayrağından Türklük simgesini kimse kaldıra bilmez!"