Advert Advert
Advert Advert

Rus Büyükelçi'ye Ankara'da suikast

RUS Büyükelçisi Andrey Karlov, Ankara'da katıldığı bir resim sergisinde görgü tanıklarının ifadesine göre polis kimliği göstererek içeri giren bir kişinin silahlı saldırısı sonucu yaşamını yitirdi. Saldırgan ise Özel Harekat ekibinin düzenlediği operasyonla çıkan çat

Rus Büyükelçi'ye Ankara'da suikast
Bu içerik 268 kez okundu.
Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov, bugün akşam saatlerinde Çankaya Belediyesi'ne ait Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde fotoğraf sergisi açılışına katıldı. Ankara Büyükelçiliği ile Çankaya Belediyesi işbirliğinde gerçekleştirilen 'Gezgin gözüyle Kaliningrad'dan Kamçatka'ya Rusya' isimli fotoğraf sergisinin açılış konuşmasından sonra Rus Büyükelçi Andrey Karlov, konuşma yapmak üzere kürsüye davet edildi.

SALDIRGAN ARKASINDAN YAKLAŞIP ATEŞ AÇTI

Bu sırada görgü şahitlerinin ifadesine göre polis kimliğini göstererek sergiye girdiği belirtilen bir kişi, belinden silahını çekerek kürsüye doğru yürüyen Büyükelçi Karlov'a arkasından art arda ateş açtı. Büyükelçi Karlov sırtına isabet eden kurşunlarla yere yeğılırken, davetliler panik içerisinde kaçışmaya başladı. Bu sırada seken kurşunlardan da 3 kişi hafif şekilde yaralandı.

SALDIRGAN SALONU BOŞALTTI

Saldırgan Rus Büyükelçi'yi vurduktan sonra elindeki silahıyla birkaç kez hava ateş açarak çevresindekileri kendisinden uzaklaştırdıktan sonra "Halep'te çocukları öldürdünüz bunun intikamını alacağız" şeklinde açıklamalarda bulundu. Ardından tüm davetlilerin salından çıkmasını isteyen saldırgan, "Benim buradan ancak ölüm çıkar" diye bağırması sürdürdü. Sanat merkezindekiler dışarı çıkarken bu arada içeriden birkaç kez daha silah sesi duyuldu.

Saldırı üzerine bölgeye polis ve Özel Hareket timi, sağlık ekipleri sevk edildi. Sanat merkezinin çevresinde güvenlik şeridi oluşturuldu. Tedavileri yapılan 3 yaralının sağlık durumlarının iyi olduğu belirtildi.

SALDIRGAN ÇATIŞMADA ÖLÜ ELE GEÇİRİLDİ

Kısa süre sonra sanat merkezinden silah sesleri duyuldu. Teslim olmayan saldırganın özel harekat görevlileriyle çatıştığı öğrenildi. Kısa süreli çatışmanın ardından saldırgan ölü olarak ele geçirildi. Bunun ardından içeriye alınan sağlık ekibi tarafından Rus Büyükelçi Andrey Karlov çıkarıldı. Saldırıdan ancak 30-40 dakika sonra ambulansla Güven Hastanesi'ne kaldırılan Karlov'a doktorlar müdahale edebildi. Doktorların kalp masajı yaptığı görülen Büyükelçi Karlov, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Polis olayla ilgili saldırganın kimliğinin belirlenip, bağlantılı olduğu kişi yada kişileri yakalamak için çalışma başlattı.

GÖRGÜ TANIĞI: YERDE YATARKEN HARAKETSİZDİ, HİÇBİR KIPIRTI YOKTU

RUS Büyükelçi Karlov’a düzenlenen silahlı saldırıda serginin yapıldığı salonda bulunan görgü tanığı, olayı şöyle attı:

"Arkadan ve çok yakından, silah kullanmayı bilen biri. Yoksa başka yaralılar da olurdu. O hizadan seken kurşunlarla daha ciddi yaralanmalar da olurdu. Büyükelçi konuşurken arkadan koruma kimliği ile giren bir kişi. Silahı ile güvenliği atlatıyor koruma kimliği ile giriyor içeri. Güvenliği sahte kimlikle atlatmış. Büyükelçi son açılış konuşmasını yaparken, 1 ya da 2’inci dakikada vuruldu. Yerde yatarken, haraketsizdi. Hiçbir kıpırtı yoktu. Sanıyorum kaybettik. En az beş el ateş etti ve yerde yatarken bir el daha ateş etti. Halep’in intikamını aldığını söyledi. ‘’Halep’te sizin biz sizin gibi sivillere sıkmıyoruz, biz mermilerimizi size sıkıyoruz, bombalarımızı size atıyoruz' anlamında sözler söyledi, şokun içinde aklımda kalanın özeti bu."

KARLOV'UN CENENAZESİ ADLI TIP KURUMUNA GÖTÜRÜLDÜ

Rusya Federasyonu'nun Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un cenazesi otopsi için Ankara Adli Tıp Kurumu'na götürüldü. Otopsiye Rusya yetkililerinin de gireceği öğrenildi.

Bu arada suikastı gerçekleştiren polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş'ın da cesedi Çağdaş Sanatlar Merkezi'nden saat 00.10'da çıkartılarak otopsi için Adli Tıp Kurumu'na götürüldü.


İÇİŞLİERİ BAKANI SOYLU'DAN SUİKAST AÇIKLAMASI

İÇİŞLERİ Bakanı Süleyman Soylu, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz Rus Büyükelçi suikastı sırasında yaralananları hastanede ziyaret etti.


İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Rus Büyükelçisi Karlov’un kaldırıldığı hastanenden ayrılırken basın mensuplarına olaya ilişkin yaptığı açıklamada, "19 Aralık 2016 bugün 19.05 sularında Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde 'Gezgin gözüyle Klaningrattan Kamçatkaya Rusya' adlı fotoğraf sergisinde, Rusya Büyükelçisi Sayın Andrey Karlov konuşma yaptığı sırada silahlı bir saldırıya uğramıştır. Kaldırıldığı Güven Hastanesi'nde saat 19.53'te hayati bulgularının olmadığı tespit edilmesine rağmen, yapılan müdahaleye cevap alınamamış ve kıymetli dostumuz sayın büyükelçimiz hayatını kaybetmiştir. Dostumuz Rusya Federasyonu’na, Rusya halkına ve ailesine baş sağlığı dileklerimizi iletiyor, acılarını yürekten paylaşıyoruz. Başımız sağolsun" dedi.

Bakan Soylu, "Silahlı saldırı duyulur duyulmaz, hemen olayın yakınında bulunan Çankaya Polis Merkezi'nden, polis merkezi yetkilileri intikal etmişler ve silahlı saldırgana müdahale etmişlerdir. Çatışma devam ederken Özel Harekat ekipleri gelmiş ve Özel Harekat ekipleri ile saldırgan arasındaki silahlı çatışma sonrası, saldırgan etkisiz hale getirilmiştir. Saldırgan, 24 Haziran 1994 Aydın Söke doğumlu. Manisa Şehzadeler nüfusuna kayıtlı. Söke Cumhuriyet Anadolu Lisesi mezunu. İzmir Rüstü Ünsal Polis Meslek Yüksek Okulu mezunu ve Ankara Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'nde görev yapan ve 2,5 yıldır bu görevde bulunan Mevlüt Mert Altuntaş. Olay esnasında yaralanan Leyla Gündoğan, Arnavutluk doğumlu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğunu tespit edebildiğimiz Anastas Zimrikapi ve Anıl Değer yine olay yerinden acilen güven Hastansi'ne getirilmiştir. Yaralılardan Anıl Değer, taburcu olmuştur. Yaralılarımızdan birisi ayağından, birisi de kolundan olmak üzere şu anda tedavi altındadır. Saldırganın bağlantıları araştırılmaktadır. Bu vesileyle tekrar başsağlığı diliyoruz. " şeklinde konuştu.

Bakan Soylu sözlerini ‘’Bu suikast, bu saldırı, bu terör eylemi Türkiye Rusya ilişkilerine gerçekleştirilmiş bir terör eylemidir. Bu büyük bir provokasyondur. Özellikle Türkiye-Rusya ilişkilerinin çok iyi olduğu bir zamanda gerçekleştirilen bu acımasız terör eyleminin Türkiye'ye sıkılmış bir kurşun olduğunu ve milletimizin emanetinde olan bir dostumuza, hain bir eylem olduğunu düşünüyoruz. Şu anda Dışişleri Bakanımız Rusya'da, uçaktan iner inmez bizi konuyla ilgili aradı. Şimdi savunma Bakanımız burada, o da saat 21.00'de Rusya'ya uçacak idi. Yarın çok önemli bir toplantıyı birlikte gerçekleştireceklerdi. Bilinmelidir ki bu suikast bizi ve ülkemizi derinden üzmüştür. Bu saldırı ve terör olayı bizi ve ülkemizi derinden yaralamıştır. Bu vesileyle tekraren hem Rusya Federasyonu'na, dostumuz Rusya halkına ve aynı zamanda kıymetli ailesine başsağlığı dileklerimiz tekrar iletiyoruz. Bundan sonraki açıklamalar da olayların gelişimi ile ilgili kamuoyuyla paylaşılacaktır. Tekrar başımız sağ olsun.
Rus Büyükelçiye Ankarada suikast
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Elçibey'in doğum günü geniş edebi-kültürel etkinlikle anıldı
Elçibey'in doğum günü geniş edebi-kültürel etkinlikle anıldı
"Azerbaycan bayrağından Türklük simgesini kimse kaldıra bilmez!"