Advert Advert
Advert Advert

Türk Dünyası Şehriyar’ı anacak

Avrasya Uluslararası Araştırmalar Enstitüsü, İstanbul Türk Ocakları, Sağlığın Korunması Birliği ve Azerbaycan Yazarlar Birliği Güney Azerbaycan Şubesi'nin organizasyonluğu ile Türk Dünyası’nın büyük şairi Muhammed Hüseyin Şehriyar’ın 110. doğum yıldönümü dolayısı ile Türkiye'nin birkaç ilinde bir dizi etkinlik düzenlenecek.

Türk Dünyası Şehriyar’ı anacak
Bu içerik 527 kez okundu.

Verilen bilgiye göre en büyük etkinlik yüzlerce insanın katılımıyla 31 Ocak’ta İstanbul'da baş tutacak.

Kastamonu da dahil olmak üzere Türkiye'nin bazı illerinde Ocak ayı sonundan başlayarak bir dizi etkinlik devam edecek ve İstanbul'da finalle bitecek.

Organizatorların fikrine göre bu, büyük şairin edebi mirasının ve yaratıcılığının kardeş Türkiye'de daha geniş kitlelere ulaştırılması yönünde çok önemli bir adım olacaktır.

Edindiğimiz bilgilere göre dizi etkinlik çerçevesinde şairin edebi yaratıcılığı ile ilgili paneller şeklinde konferansların düzenlemnesi, ayrıca geniş müzikal sanatsal gecelerin düzenlemnesi de tasarlanmıştır.

Konferanslara Azerbaycan’dan, Türkiye’den ve Güney Azerbaycan’dan aydınlar katılacak.

 Sanatsal gecede ayrıca, her üç ülkeden katılacak sanatçıların katılımıyla Şəhriyar’ın yaratıcılığına müracaat edilecek ve şairin yaratıcılığından oluşan büyük kültürel bölüm olacak.

Eldeniz ABBASLI.

Şehriyar türk Dünyası
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Elçibey'in doğum günü geniş edebi-kültürel etkinlikle anıldı
Elçibey'in doğum günü geniş edebi-kültürel etkinlikle anıldı
"Azerbaycan bayrağından Türklük simgesini kimse kaldıra bilmez!"