Advert Advert
Advert Advert

HRW: 'PKK’da Çocuk Askerler Var'

İnsan Hakları İzleme Örgüt�� (HRW), silahlı grupların bünyesindeki çocuklarla ilgili raporunda, PKK’nın özellikle Irak’ta çocukları silah altına aldığını duyurdu. HRW, PKK’ya silah altındaki çocukların bırakılması, ayrılmak isteyenlere kötü muamele yapıldığı

HRW: 'PKK’da Çocuk Askerler Var'
Bu içerik 208 kez okundu.

HRW tarafından hazırlanan ‘Irak: Çocuk Askerleri Kullanan Silahlı Gruplar’ başlıklı rapor açıklandı. HRW’nin internet sitesi üzerinden açıkladığı raporunun önemli bölümü PKK’nın Irak’taki faaliyetlerini kapsıyor.

Raporda PKK’ya bağlı grupların Irak Kürt Bölgesinde çocukları silah altına aldığı vurgulandı. Çocukların PKK’nın silahlı kanadı HPG ve Ezidilerden oluşan Şengal Direniş Birlikleri adlı örgütlerin bünyesinde olduğu ifade edildi. Silahlı grupların, ayrılmak isteyen çocukları engellediği ve kötü muamele yaptığı iddiaları da raporda yer aldı.

HRW’nin bölgede yaptığı araştırmalarda, en az 29 vaka belgelendiği ifade edilerek, HRW’nin Çocuk Hakları Direktörü Zama Coursen-Neff"(PKK’ya) bağlı silahlı gruptaki komutanlar 15 yaşın altındaki çocukların alınmasının ve kullanılmasının savaş suçları olduğunu bilmeli" sözlerine yer verildi.

HRW’nin tespitlerine göre her iki grupta 15 yaşın altındaki çocuklar, çatışmalara katıldı, kontrol noktaları bulundu ve silah hazırladı. HRW, “Silahlı gruplar çocukları doğrudan çatışmaya göndermezlerse bile, Türkiye'nin Irak'ın Kandil dağ bölgesi gibi, hava saldırıları yapılan alanlarda onları eğiterek onları riske atıyor” dedi.

Irak Kürdistan Bölgesinde araştırma yapan HRW, örgüte katılan çocuklar ve aileleriyle görüştü. Örneğin Halepçe’de PKK’nın silahlı kanadı HPG tarafından kullanılan dokuz çocuk vakası belgelendi. HRW’nin Kürt yetkililerden aldığı bilgiye göre 2013'ten beri 38 çocuk örgütten ayrılarak eve döndü.

İnsan Hakları İzleme Örgütü, YBŞ tarafından örgüt saflarına kabul edilen 20 çocuk tespit etti. Şengal bölgesinde bir okulu ziyaret eden HRW, askeri kışla olarak kullanılan okulda bulunanlardan 4’ünün 18 yaşın altında olduğunu belirledi. YBŞ’nin 18 yaş üstü savaşçılara verilmek üzere Bağdat hükümetinden bütçe aldığı ve bu parayı çocuk askerlere de verdiği raporda yer aldı. Raporda, askeri amaçla kullanılmasının okulu ve çocukları hedef haline getirdiği de vurgulandı.

Bu arada Kürt Yönetimine bağlı güvenlik güçlerinin de, PKK’lı olduklarından şüphelendikleri çocuklara kötü muamele yaptıklarına dikkat çekildi. Raporda, bazı Ezidi ailelerin HRW’ye, çocukları PKKlı olması nedeniyle Kürt Yönetimi kamplardan çıkardıklarını söylediği aktarıldı. HRW, Kürt yönetimine de çağrı yaparak silahlı gruplara karıştığından şüphelenilen çocuklara kötü muamele yapılmaması, ailelerinin cezalandırılmamasını istedi.

öne çıkanlar

Kışı yaza çeviren içecekler

7 yaşındaki kızlarına canlı bomba eğitimi verdiler

HRW PKK Çocuk asker
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Elçibey'in doğum günü geniş edebi-kültürel etkinlikle anıldı
Elçibey'in doğum günü geniş edebi-kültürel etkinlikle anıldı
"Azerbaycan bayrağından Türklük simgesini kimse kaldıra bilmez!"