Advert Advert
Advert Advert

Turan'a açılan gönüller Derbent’te tanıtıldı

Türk Dünyası Şiir İncileri projesi çerçevesinde baskıdan çıkan Turan'a açılan gönüller antolojisinin Türk yurdu Derbent’te tanıtımı yapıldı.

Turan'a açılan gönüller Derbent’te tanıtıldı
Bu içerik 452 kez okundu.

Derbent Kütüphaneler Birliği Başkanı Diana Aliyeva ve Dağıstan’ta faaliyet gösteren Azerbaycan Devlet Dram Tiyatrosu'nun desteğiyle Derbent Şehir Merkezi Kütüphanesi'nde gerçekleşen törene merkez kütüphane ve tiyatro çalışanları katıldı. Açılış konuşması yapan Diana Aliyeva selamlayarak kitap hakkında bilgi verdi ve Derbent Azerbaycan dostluk ilişkilerinden bahs etti. Aliyeva, özellikle altını çizerek “Aybeniz Gafarlı ve Gabil Adalet’in gelişi ve böyle sıcak karşılanmaları, kitabın özellikle bu toprakta takdimi bu dostluğa, bu yakınlığa bir örnektir" dedi ve bu gelişin devamını diledi.

Tiyatro çalışanlarından Mahir Aliyev, Muharrem Ömerov, Sevda Beybalayeva, Tahire Ömerova, Seide Aliyeva ve d. misafirleri selamlayarak bu günün özel bir gün olduğu, bu ilişkilerin daha da genişlendirmeğe ihiyac olduğunu vurğuladılar.

Sonda antoloji tertibatçıları Aybeniz Gafarlı ve Kabil Adalet bu doğma obada, bu sıcak karşılamalar için kendi teşekkürlerini bildirdiler.

İlk tanıtımı Bakü’de baş tutan antolojinin editörlüğünü Halk şairi Neriman Hasanzade, Hakemliğini akademik, Azerbaycan Milletvekili Nizami Ceferov ve Neriman Hasanzade yapmışlar. Danışma kurulu üyeleri ise Azerbaycan Yazarlar Birliği Yönetim Kurulu üyesi Geşem Necefzade ve Türkmen Edebiyatçı ve Yazarlar Birliği Başkanı Esat Erbil’dir.
Antolojide 10 ülkeden 111 Türk yazarın eserleri yer almıştır.
Eldeniz ABBASLI

Turan.Aybeniz Gafarlı Gabil Adalaet Derbent
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Elçibey'in doğum günü geniş edebi-kültürel etkinlikle anıldı
Elçibey'in doğum günü geniş edebi-kültürel etkinlikle anıldı
"Azerbaycan bayrağından Türklük simgesini kimse kaldıra bilmez!"