Advert Advert
Advert Advert

TEOG sonuçları açıklandı | Sonuçlar E-Okul sorgu sayfasında (MEB)

Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) yaptığı TEOG sonuçları açıklandı; E-Okul sayfasında yayınlandı. 23 ve 24 Kasım 2016 tarihinde sınava giren öğrenciler, sonuçları öğrenebilirler. Sonuçlar yayınlandıktan sonra eğitim uzmanlarından ailelere önemli uyarılar geldi. İkinci

TEOG sonuçları açıklandı | Sonuçlar E-Okul sorgu sayfasında (MEB)
Bu içerik 238 kez okundu.

TEOG sonuçları E-Okul sitesinde yayınlandı. Milli Eğitim Bakanlığı'nın yaptığı sınavın sonuçları açıklanınca, E-Okul sayfasında yavaşlama meydana geldi. Sonuçlar açıklandıktan sonra öğrenciler ikinci sınava ne zaman girecekler? Sonuçlar ne zaman açıklanacak?

Öğrenciler ikinci sınava ne zaman girecek?

Öğrencilerin gireceği ikinci sınav 26 ve 27 Nisan 2017 tarihinde başlayacak. Mazeret sınavları ise 20 ve 21 Mayıs tarihlerinde olacak.

E-OKUL SAYFASINA GİTMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Uzmanlardan ailelere önemli uyarılarMilyonlarca öğrenci sınava hazırlandı ve sonuçlar beklendi. Sınav ve sonuçların açıklanma stresi yaşayan aileler çocukları üzerindeki etkiyi, direkt veya dolaylı olarak hissettirmemesi gerekiyor. Bu durum çocuklar üzerinde “olumlu” sonuç değil, “olumsuz” sonuçlara sebep olacak. Sınavda ve sonuçlarda bilgi ve başarısızlıktan çok “motive” daha büyük başarılar elde ettirecek. Öğrenci ders konularında ne kadar başarılı olursa olsun, baskı ve stresten ötürü sınavlarda başarısız olma durumu çok yüksek.


SONUÇLARDAN SONRA ANNE VE BABAYA BÜYÜK GÖREV DÜŞÜYOR
Öncelikle şu bilinmesi gerekir: Sınava giren aileler değil, çocuklardır. Çocuklar sınava hazırlanırken, aileler de strese hazırlanıyor. Stres, baskıyı doğuruyor. Baskı ise çocukların derslerde motive olmasını düşürüyor. Aile, çocuğa destek olması gerekir. Stresten ve baskıdan uzak, çocuklara “daha cana yakın”, bir anne veya bir baba gibi değil; bir arkadaş gibi yakınlaşması gerekir.

Programlı ve disiplinli ders çalışma konusunda aileler “programlı çalışmak”tan çok, “disiplinli çalışma” konusu üzerinde daha çok duruyor. Disiplin, çocukların eğitiminde önemli bir rol oynarken, aşırıya kaçan disiplin, çocuklar üzerinde olumsuz etki bırakmasına sebep olabiliyor. “Şu kadar saat ders çalışmazsan dışarı çıkamazsın, bilgisayarda oyun oynayamazsın, cep telefonu ve ipad yasak olur” gibi yasak uygulamalar çocuk üzerinde baskıya ve strese sebep olmaktadır. Çocuklar bu tarz durumlarda ders çalışır gibi gözükse de, aklı ailelerin disiplinli hallerinden ötürü kızgın ve canı sıkkın olur. Bu durumda çocuklar ders çalışır gibi yapar ama o dersten bir şey anlamayabilir. Disiplin dengeli olursa “ödül ve ceza” sisteminde eşitlik olduğu an, çocuğun motive oranı artacaktır.

Sınava girecek olan öğrenci, derslerde yapamadığı sorular olduğunda aile, öğrenciye pozitif yaklaşmalı ve öğrencinin “anlayacağı” şekilde yapamadığı sorulara yardımcı olmalıdır. Aile “kendi yaşına göre değil”, çocuğun yaşıtına göre davranmalıdır. “Bu soruyu sen nasıl yapamazsın, basit soru ama yapamadın, o kadar çalışıyorsun bu soruyu mu yapamadın, sen ders çalışmıyorsun” gibi cümlelerden uzak durmalı, sanki aile o soruyu “kendisi” yapamamış gibi davranmalıdır. Şu gerçek ki: Bu tarz davranışlar, çocukların “özgüveni”ni etkilemektedir. Özgüveninden yoksun olan öğrencinin saatlerce ders çalışması, o dersten başarılı olacağı anlamına gelmemektedir.

öne çıkanlar

'Fenerbahçe'yi asla çalıştırmam'

Mehmet Ekici'nin gönlündeki takım

teog sonuç meb okul teog
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Elçibey'in doğum günü geniş edebi-kültürel etkinlikle anıldı
Elçibey'in doğum günü geniş edebi-kültürel etkinlikle anıldı
"Azerbaycan bayrağından Türklük simgesini kimse kaldıra bilmez!"