Advert Advert
Advert Advert

'316 AK Partili vekil teklifin geçmesi için gayret edecek'

AK Parti Genel Sekreteri Gül, "Fire olmadan 316 AK Partili milletvekili, teklifin Meclisten geçmesi için her türlü gayreti gösterecek" dedi. - Anadolu Ajansı

'316 AK Partili vekil teklifin geçmesi için gayret edecek'
Bu içerik 237 kez okundu.

İSTANBUL

AK Parti Genel Sekreteri Abdulhamit Gül, anayasa değişikliğiyle ilgili "Fire olmadan 316 AK Partili milletvekili, teklifin Meclisten geçmesi için her türlü gayreti gösterecek." değerlendirmesini yaptı.

Gül, Kriter dergisinin ocak sayısında yer alan söyleşisinde, koalisyon hükümetleriyle yaşanabilecek krizleri sona erdirecek ve karizmatik liderler olmasa da istikrar sağlayacak bir sistem önerdiklerini, yürütmedeki çift başlılığı da ortadan kaldırmayı amaçladıklarını ifade etti.

Söz konusu teklifte Türkiye'ye özgü birçok öneri bulunduğunu, bu modelin evrensel değerlerden kopuşu değil, tamamıyla daha demokratik bir temsili öngördüğünü aktaran Gül, "Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi dediğimiz model, Türkiye için en rasyonelleşmiş tekliftir." görüşünü dile getirdi.

Gül, önerdikleri sistemde sert bir kuvvetler ayrılığının hakim olduğunu, bu sistemle yasama önceliğinin milletvekillerine ve parlamentoya verildiğini, yürütmenin hiçbir şekilde yasama teklifinin söz konusu olmadığını, Cumhurbaşkanının kararname yetkisinin asla yasamanın yerine geçip kanun çıkarma anlamında bir fonksiyonu olmadığı kaydederek, cumhurbaşkanlığı ve Meclis seçimlerinin eş zamanlı yapılması teklifinin de bir hükümet krizi yaşanması halinde, uyumsuzlukların çatışmaya dönüşmesini engelleyen bir model olduğunu belirtti.

Muhabir: Mücahid Eker

316 Partili vekil teklifin geçmesi için gayret edecek
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Elçibey'in doğum günü geniş edebi-kültürel etkinlikle anıldı
Elçibey'in doğum günü geniş edebi-kültürel etkinlikle anıldı
"Azerbaycan bayrağından Türklük simgesini kimse kaldıra bilmez!"