Advert Advert
Advert Advert

İngiltere yeni AB Daimi Temsilcisini atadı

İngiltere’nin AB'den ayrılma müzakerelerinde kilit rolü oynacak yeni diplomat belli oldu. - Anadolu Ajansı

İngiltere yeni AB Daimi Temsilcisini atadı
Bu içerik 216 kez okundu.

LONDRA

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılma (Brexit) müzakerelerinde kilit rolü oynacak yeni diplomat belli oldu.

Sir Ivan Rogers’ın istifasıyla önceki gün boşalan İngiltere’nin AB Daimi Temsilciği’ne Sir Tim Barrow atandı.

İngiltere’nin 2011-2015 yıllarında Moskova Büyükelçiliği görevini de yapan Barrow, mart sonunda başlaması öngörülen Brexit müzakerelerinde önemli rol oynayacak.

Ancak geçen yıl haziran ayında yapılan AB referandumunda Brexit kampanyasının başını çeken iki isimden Barrow'un atanmasına ilişkin farklı yorumlar geldi.

Dışişleri Bakanı Boris Johnson yayımladığı mesajda Barlow'un AB ile en iyi pazarlığı yapacağına emin olduğunu ifade ederken, aşırı sağcı siyasetçi Nigel Farage müzakerelerin yeniden bir "kariyer diplomatına emanet edilmesini" eleştirdi.

Eski temsilciden hükümete eleştiri

Eski temsilci Rogers’ın normal koşullarda 2 yılda tamamlanması beklenen Brexit sürecinin 10 yılı bulabileceği şeklindeki sözleri aralık ayında basına sızmış ve Brexit yanlısı çevrelerde tepki yaratmıştı.

Rogers’ın Brüksel’deki ekibine istifa kararını bildiren veda mesajında Theresa May hükümetini Brexit konusunda "bulanık düşünmekle" ve net bir planı olmamakla suçladığı görüldü.

İngiliz basınına sızan iç yazışmada Rogers, "Henüz hükümetin ayrılık sonrası İngiltere’nin AB ile ilişkileri için koyduğu müzakere hedeflerini bilmiyoruz." ifadelerini kullanıyor.

İngiliz bürokrasisinde "ciddi müzakere deneyimine" sahip kişi sayısının az olduğunu belirten Rogers, AB Komisyonunun bu konudaki deneyiminin ise fazla olduğuna işaret ediyor.

Muhabir: Tayfun Salcı

İngiltere yeni Daimi Temsilcisini atadı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Elçibey'in doğum günü geniş edebi-kültürel etkinlikle anıldı
Elçibey'in doğum günü geniş edebi-kültürel etkinlikle anıldı
"Azerbaycan bayrağından Türklük simgesini kimse kaldıra bilmez!"